Ndarja e SHBA-së nga OBSH-ja do të zgjasë 1 vit

Mos i humb

Gjeneva, e pasur dhe me kujdes të shkëlqyeshëm shëndetësor, si u bë kaq keq

Të hënën, më 3 gusht, numri i infeksioneve të reja për 100,000 banorë në Gjenevë kaloi shifrën 100, duke arritur në 103...

Trump zotohet të padisë shtetin e Nevadës për votimin me postë

Presidenti amerikan Donald Trump u zotua sot të ndërmarrë veprime juridike pasi të dielën shteti i Nevadës miratoi projektligjin për të lejuar...

Ambasada jep detaje: Do të shohim nëse drejtuesit do ta mbajnë fjalën e tyre!

Gjatë javëve të fundit, Ambasadorja Kim ka pasur biseda të shumta mbi reformën zgjedhore me Presidentin Meta, Kryeministrin Rama, Kryetarin e Partisë...

Zëdhënësja e PD, Ina Zhupa publikon faktet: Eri Betoni miraton planin për ndërtimin e kullave 18 kate te zona e Parkut të Liqenit

Zëdhënësja e PD Ina Zhupa me anë të një statusi në “Facebook” ka publikuar dokumente, ku faktohet se kryetari i Bashkisë së...

Organizata e Kombeve të Bashkuara (OKB) njoftoi se ndarja e SHBA-së nga Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) do të zgjasë për 1 vit, transmeton Anadolu Agency (AA).

Zëdhënësi i sekretarit të Përgjithshtëm të OKB-së, Stephane Dujarric në një deklaratë pas vendimit të qeverisë së Trumpit për ndarjen nga OBSH tha se kërkesa në fjalë i është bërë e ditur OKB-së.

“SHBA si një anëtare e OBSH-së duhet të njoftojë 1 vit përpara largimit të saj”, tha Dujarric duke shtuar se në të njëjtën kohë SHBA-ja duhet të paguajë borxhet dhe të përmbushë përgjegjësitë financiare që ka ndaj OBSH-së.

Qeveria e Trumpit, dje në një njoftim të dërguar ndaj Kongresit dhe OKB-së njoftoi se SHBA do të tërhiqet nga OBSH-ja.

Presidenti amerikan Donald Trump më parë duke akuzuar OBSH-në për dështim në luftën kundër koronavirusit të ri (COVID-19) dhe për qëndrim të afërt ndaj Kinës ai kishte deklaruar pezullimin e mbështetjes financiare që sigurohet për organizatën.

Trump, në një letër dërguar më 18 maj drejtorit të përgjithshëm të OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha se SHBA do të pezullojë “në mënyrë të përhershme” pas 30 ditësh fondet që siguron për organizatën nëse nuk bëhen reforma thelbësore. Ndërsa më 29 maj ai tha: “Sot i japim fund marrëdhënies tonë me Organizatën Botërore të Shëndetësisë”.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Berna, në krye të listës, kryeqyteti më pak stresues

Nëse po e kërkoni një vend pa stres, atëhere mund të dëshironi të merrni parasysh ta vendosni Bernën në krye të listës...

Fundosja e varkës në Himarë, gjendet e mbytur gruaja

Është gjetur e mbytur gruaja, e cila kishte humbur në det teksa ishte në varkë së bashku me familjarët e saj në...

Hapen xhamitë e Kosovës

Xhamitë e Kosovës hape sot. Këtë vendim e ka marrë myftiu i Kosovës, Naim Tërnava. “Sot hapen Xhamitë

Gjithçka që nuk dimë për katastrofën në Bejrut, i ngjashëm me shpërthimin e bombës atomike në Hiroshima

Një depo që ruante mijëra tonë materiale shpërthyese mendohet të jetë burimi i mundshëm i shpërthimit masiv që ndodhi në kryeqytetin libanez...

Jorida Tabaku: Detyrimet e prapambetura ndaj biznesit, dështimi kuptimplotë i kësaj qeverie

Ish-deputetja demokrate Jorida Tabaku denoncon detyrimet e prapambetura të qeverisë.Sipas saj, borxhet ndaj biznesit kanë arritur në 70 mld lekë. Tabaku thotë...