Ndërpritet transporti publik në tërë Kosovën

Mos i humb

Protesta të dhunshme për ushqim në Kili

Protestuesit dhe policia u përleshën dje në periferi të kryeqytetin kilen Santiago mes tensioneve për mungesat e ushqimit gjatë izolimit të koronavirusit.

Rusia regjistron numrin më të lartë të vdekjeve ditore nga COVID-19

Numri i të vdekurve në shkallë vendi nga virusi është rritur në 3.807. Ndërkohë, numri i të shëruarve është gjithashtu më i...

Kurti: Lehtësimi i masave nuk ndërlidhet me mundësinë e organizimit të protestave

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti deklaroi se lehtësimi i kuzimit të lëvizjes nuk është i ndërlidhur me mundësinë që të...

​FMN: Sektori bankar nën presion deri në vitin 2025

Sektori bankar global do të mbetet nën presion deri në vitin 2025, madje edhe kur ekonomia globale të fillojë që të rikuperohet...

Kryetari i Prishtinës Shpend Ahmeti, ka bërë të ditur se Ministria e Punëve të Brendshme ka marrë vendim që të ndërprenë transportin publik në tërë vendin.

Ai përmes një postimi në facebook ka thënë se ky vendim është i domosdoshëm për masat mbrojtëse, edhe pse thotë se ky vendim është marr pa asnjë konsultim me Komunën e Prishtinës dhe komunat e tjera.

Madje ai ka kërkuar nga qeveria të ndihmojë me subvencione kompanitë e transportit publik

Njoftimi i plotë i Ahmetit në facebook:

Sapo pranova vendimin e Ministrisë së Punëve të Brendshme për ndërprerjen e Transportit Publik në krejt Republikën e Kosovës, menjëherë.

Përderisa kemi qenë përkrahës kryesorë të masave restriktive, dhe po ashtu kemi mbështetur secilin vendim të nivelit qendror, ky vendim është marr pa asnjë konsultim, as edhe 30 sekondësh me Komunën e Prishtinës e as me komunat tjera.

Ky vendim përveç kostos, ka ndikim në qarkullimin e njerëzve që nuk kanë mundësi tjetër, duke ditur që në Prishtinë ende funksionojnë institucionet publike, institucionet shëndetësore e edhe disa kompani.

Ndoshta ky vendim do të ishte i domosdoshëm, por ndërprerja e menjëhershme pa kurfarë mundësie që të planifikojmë më mirë edhe si logjistikë edhe si kosto nuk ka nevojë të behet.

Koordinimi me krejt institucionet është i domosdoshëm. Jemi të gjithë ushtarë në një betejë.

P.S. besoj qe Qeveria do të shtojë edhe disa miliona subvencione për kompanitë e transportit publik në krejt Kosovën

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusi, rritet mbi 370 mijë numri i rasteve me COVID-19

Në një deklaratë nga Qendra e Kontrollit dhe Parandalimit të Infeksionit të Koronavirusit në Rusi thuhet se në 24 orët e fundit...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për shtetasit e Serbisë është politik

Ai para gazetarëve tha se Serbia nuk do të marrë vendim për ndalimin e shtetasve malazezë në kufijtë e tyre.

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Japonia ka përgatitur pakon më të madhe të stimujve ekonomikë në botë

Sipas mediave japoneze, buxheti shtesë rekord u miratua nga kabineti i kryeministrit Shinzo Abe, ndërsa qëllimi i tij kryesor është të ndihmojë...

Maqedonia e Veriut konfirmon tre vdekje dhe 25 raste të reja me COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit janë bërë 622 testime, ndërsa janë regjistruar 25 raste të reja me COVID-19, ndërsa Instituti për shëndet...