Në Gutën Lindore vriten edhe 30 civilë të tjerë

Mos i humb

Pasqyra e gjendjes aktuale me Covid-19 në Zvicër, Gjermani dhe Austri

Autoritetet shëndetësore zvicerane kanë bërë të ditur se Zvicra ka rritje të dukshme të infeksioneve, por pavarësisht kësaj, situata është e mirëmenaxhuar.

PD: Dështim i rrezikshëm në javën e dytë të shkollës, mbi 160 mësues të infektuar. Qeveria nuk mori asnjë masë. Ja problemet kryesore

Partia Demokratike akuzoi sot qeverinë për situatën në shkolla, të cilën e quan dështim teksa thotë se jan 160 mësues të infektuar...

Agim Çeku intervistohet sot në Hagë si i dyshuar

Agim Çeku, sot do të intervistohet në cilësinë e të dyshuarit nga prokurorët e Gjykatës Speciale. Ish-komandanti i Shtabit...

”Disney” mbyll qindra mijëra vende pune për shkak të pandemisë

”Disney” njoftoi sot mbylljen e 28 000 vendeve pune në SHBA në aktivitetet e saj lidhur me parqet e lojërave duke përmendur...

Regjimi i Bashar Asadit në Siri ka shkaktuar vdekjen e 30 civilëve dhe plagosjen e 170 civilëve të tjerë në rajonin e Gutës Lindore, të cilin e mban të rrethuar që nga viti 2012.

Sipas të dhënave të marra nga burime të mbrojtjes civile, forcat e regjimit të Asadit kanë organizuar sulme ajrore në Gutën Lindore.

Si pasojë e sulmeve, dhjetë civilë kanë humbur jetën në qytezën Bejt Sava, gjashtë në Hazza, katër në Semalka dhe një në qytezën Hamurije.

Ndërkaq, regjimi ka shkaktuar vdekjen e nëntë civilëve përmes një sulmi ndaj një tregu në Arbin.

Po ashtu, si pasojë e sulmeve janë plagosur 170 civilë.

Në Gutën Lindore, rajon i kontrolluar nga opozitarët që gjendet në kryeqytetin e Sirisë, Damask, jetojnë rreth 400 mijë civilë, gjysma e të cilëve janë fëmijë.

Edhe pse rajoni është shpallur zonë jokonfliktuale sipas marrëveshjeve të arritura në bisedimet në Astana, regjimi ka intensifikuar bllokadën që nga prilli i vitit të kaluar.

Mbi 600 civilë të sëmurë presin të evakuohen urgjentisht nga rajoni në të cilin kriza humanitare është thelluar. Shumica e të sëmurëve janë fëmijë ose persona që vuajnë nga kanceri në fazë të avancuar. Shumë foshnje dhe fëmijë në Gutën Lindore kanë humbur luftën për mbijetesë për shkak të urisë dhe mungesës së barnave./Rtv islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...