Në Kanada rritet numri i viktimave nga temperaturat e larta ekstreme

Mos i humb

Britani, rritet në 2.352 numri i të vdekurve nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga pandemia e koronavirusit të ri (COVID-19) në Britani ka shkuar në mbi 2.300 me një rritje rekord...

Apostolova pas largimit të taksës: Marrëdhëniet e mira fqinjësore janë thelbësore për të luftuar pandeminë Coronavirusin

Shefja e Zyrës së Bashkimit Evropian në Kosovë, Natalyia Apostolova ka thënë sot se marrëdhëniet e mira midis fqinjëve janë thelbësore për...

16 të shëruar nga Covid-19 në Kosovë

Janë të shëruar edhe gjashtë (6) pacientë që kanë qenë të shtrirë në Klinikën Infektive, duke e ngritur numrin e përgjithshshëm...

Turkish Airlines zgjat pezullimin e fluturimeve ndërkombëtare shkaku i COVID-19

Kompania ajrore turke "Turkish Airlines" ka zgjatur pezullimin e të gjitha fluturimeve ndërkombëtare deri më 1 maj si pjesë e masave për...

 

 

Si pasojë e valës së motit të nxehtë që prej 29 qershorit ka goditur krahinën kanadeze Quebec deri më tani kanë humbur jetën 54 persona.

Drejtoresha e Departamentit rajonal për shëndetësi publike në Montreal, Mylene Drouin, tha se vetëm në Montreal si pasojë e temperaturave ekstreme të larta të ajrit kanë humbur jetë 33 persona. Rastet tjera të vdekjeve, 21 të tjerë, janë regjistruar në qytetet për rreth.

Drouin tha se 60 për qind e të vdekurve janë persona në moshë që jetojnë vetëm dhe të cilat nuk kanë pasur pajisje ftohjeje në shtëpi.

Ministria Rajonale e Shëndetësisë në Quebec tha se efektet e temperaturës së rritur të ajrit ndjehen nga shumica e njerëzve të moshuar dhe pacientë kronikë.

Enti Meteorologjik i Kanadasë njoftoi se pritet normalizimi i temperaturës në Quebec gjatë dy ditëve të ardhshme.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, numri i të vdekurve nga COVID-19 tejkalon shifrën 11.000

Sipas të dhënave të Universitetit amerikan Johns Hopkins, numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në SHBA është rritur në...

Italia raporton 604 vdekje nga COVID-19, ulet numri i infektimeve

Italia ka njoftuar 604 raste të reja të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e çuar numrin e përgjithshëm të vdekjeve...

Turqi, numri i vdekjeve nga COVID-19 rritet në 725

Turqia ka konfirmuar mbi 76 raste të vdekjeve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në 24 orët e fundit, duke e çuar në 725...

Kontingjenti i parë me ndihma mjekësore nga Turiqa mbërrin nesër në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë, përmes një njoftimi zyrtar, ka bërë të ditur se të mërkurën më 8 prill 2020, në Aeroportin Ndërkombëtar “Adem...

COVID-19: Pas 76 ditëve Kina heq bllokimin në Wuhan

Pas 76 ditëve Kina ka hequr bllokimin në qytetin Wuhan, që ishte imponuar për të luftuar pandeminë e koronavirusit të ri (COVID-19).