Negociatat/ Delegacioni gjerman: Shqipëria duhet të jetë në BE

Mos i humb

Kurti i quan shpifje e gënjeshtra deklarimet e Thaçit për përgjime në PTK

Pas shumë kohësh, kryeministri në detyrë, Albin Kurti i shkoi për vizitë kryetarit të Komunës së Prishtinës,...

Mali i Zi hap kufijtë nga 1 qershori

Në përputhje me vlerësimin e duhur, Mali i Zi do të hapë kufijtë e tij me vendet që plotësojnë kriteret e Institutit...

Kurti uron Fitër Bajramin në veçanti për mërgimtarët që nuk patën mundësi të vijnë sivjet në shtëpitë e tyre

Kryeministri në detyrë i Kosovës Albin Kurti, i ka uruar qytetarët me rastin e Fitër Bajramit.

Mblidhen gjyqtarët e Kushtetueses, pritet vendimi për dekretin e Thaçit

Gjyqtarët e Gjykatës Kushtetuese janë mbledhur sot, ku pritet të ketë një vendim final për dekretin e...

Përfaqësuesit e delegacionit gjerman gjatë vizitës në Tiranë në një konferencë për mediat theksuan se rajoni i Gadishullit Ballkanik dhe konkretisht Shqipëria, është pjesë e oborrit të saj dhe si e tillë duhet të jetë brenda unionit.

“Shqipëria dhe i gjithë rajoni, parë në kuptimin e gjeopolitikës është oborri i BE dhe si i tillë në gjykojmë që ai të jetë pjesë e BE.  Ndaj do të ishte e domosdoshme, që bashkëpunimi parlamentar duhet të bashkëpunojë në mënyrën më të mirë të mundshme. Për mua si njeri që udhëhiqet  nga parimet demokratike, demokracia është një proces vlerash. Është e rëndësishme demokratizimi i shoqërisë civile. Për këtë arsye, dëshiroj të përsëris se marrëdhëniet mes parlamenteve  në rajon dhe sferës së politikës për Gjermaninë janë shumë të rëndësishme”-tha një nga përfaqësuesit e delegacionit gjerman, Josip Juratovic.

Ai foli edhe për situatën politike në Shqipëri dhe zgjedhjet, duke ritheksuar se është Kushtetua ajo që përcakton se kur duhet të mbahet ky proces zgjedhor.  Por a është realisht një krizë politike kjo që po kalon Shqipëria? Zyrtari gjerman theksoi se këtë do të përcaktojë faktori kohë.

“Megjithatë me bisedat që kam bërë, kam kuptuar se ky vend ka një kushtetutë dhe ajo është baza e një shteti. Të paktën në Gjermani është kështu, dhe ajo është baza e të gjitha institucioneve.  Nëse kushtetuta parasheh se zgjedhjet do të duhen të bëhen në atë moment kohor, atëherë ata duhen të zhvillohen në këtë moment. Në këtë mënyrë dhe këtë mund ta vendosin përfaqësuesit e zgjedhur nga populli. Kjo është ideja që kam për situatën.  Secila parti ka të drejtën e saj për të marrë pjesë në këtë konkurrim. Mendoj se zgjedhësit në Shqipëri janë të mirëinformuar në lidhje me atë çka do apo nuk do dikush. Nëse kjo është një krizë politike apo jo, këtë do ta tregojë e ardhmja. Në vendet e BE janë parlamentet që vendosin për çeljen e negociatave. Kemi nevojë të mbledhim sa më shumë argumente që të bindim këto vende, që Shqipëria është pjesë integrale e Evropës. Duhet të flasim hapur si evropianë.  Duhet ta themi jo të gjithë qytetaret në union janë entuziastë për zgjerimin, por edhe në Shqipëri edhe në rajon nuk janë të gjithë entuziast për këtë proces”-shtoi ai.
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Këshilli Politik mblidhet sërish sot në orën 17:00

Takimi i radhës i grupit negociator për reformen zgjedhore do të zhvillohet sot në ora 17:00 tek Pallati Kongreseve.

Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme. Këto probleme...

Vuçiç: Vendimi i Malit të Zi për kufijtë është politik

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, tha se vendimi i Malit të Zi për të mos hapur kufijtë për qytetarët serbë është “politik”.

Policia e Shtetit mesazh të rëndësishëm qytetarëve: Ja çfarë lejohet nesër, jo lëvizje me makina

Policia e Shtetit njofton të gjithë qytetarët se nga dita e nesërme do të jenë të hapura të gjitha bizneset, si dhe...

​Mitrovicë, 18 ditë pa asnjë rast me Covid-19

Kryetari i komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri ka thënë se janë bërë 17 ditë prej kur kemi pasur rastin e fundit pozitiv...