Negociatat/ “JO-ja” e BE a rrezikon të prodhojë një krizë politike në Shqipëri? Si përgjigjet Johannes Hahn

Mos i humb

​OVL UÇK sot organizon protesta në të gjitha qytetet e Kosovës

Organizata e Veteranëve të Luftës organizon sot protesta në të gjitha qytetet e vendit tonë në shenjë kundërshtimi ndaj propozim-aktakuzës së Gjykatës...

Erdoğan: Më 24 korrik do të falet namazi i xhumasë në Ajasofja

Në një fjalim drejtuar kombit, presidenti Erdoğan komentoi statusin e ri të Ajasofjas, e cila u përdor si një muze në dekadat...

Sipas ekspertëve, ka prova bindëse që provojnë se koronavirusi transmetohet edhe përmes ajrit, duke e bërë edhe më të vështirë frenimin e përhapjes së...

239 ekspertë të shëndetësisë nga 32 vende të botës kanë nënshkruar një letër të hapur drejtuar OBSH-s,ë ku i kërkohet asaj të...

Basha: Rritja e Borxhit në 80% të PBB goditje fatale për ekonominë.

Kryedemokrati Lulzim Basha akuzon kryeministrin Edi Rama së po rrit borxhin publik për të mbushur xhepat e tij dhe të oligarkëve. Basha...

Pas takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, të cilët duket se nuk kanë gjetur dot një gjuhë të përbashkët për hapejn e negociatave, eurokomisioneri, Johannes Hahan dhe ministrja për punët e Jashtëm të Finlandës, Tytti Tuppurainen kanë dhënë detaje në një bashkëbisedim me gazetarët.

Por nëse BE nuk pranon të hapë negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, a rrezikojnë këto vende të përfshihen në krizë të thellë politike. Kjo pyetje nuk kaloi pa përgjigje, ndërsa eurokomisioneri tha se kjo mbyllje dere nga ana e Europës mund të krijojë dinamika të brendshme.

Pyetja: Nëse nuk ka dritë të gjelbër këtë javë, a prisni krizë politike në Maqedoninë Veriut dhe Shqipëri??

Tytti Tuppurainen: Nuk do doja të fyeja vendet. Ne jemi në favor të hapjes së negociatave, prandaj duhet të  vazhdojmë me këtë perspektive   për të ardhmen dhe nuk do të doja gjithashtu n të spekuloja  për zhvillimet e mundshme në Ballkanit Perëndimor.  Do doja të përsëris se Europa duhet të reagojë ndaj Ballkanit, Maqedonia ka ndryshuar edhe emrin dhe ne e respektojmë këtë dhe Europa duhet të reagojë.

Johannes Hahn: Edhe unë nuk dua të spekuloj, por sigurisht që shpresoj që , siç e thashë se kam ende besim se liderët e BE do të reflektojnë për këtë vendim, nuk dua të spekuloj, por sigurisht, pjesë e këtij reflektimi të enjten duhet të kuptojmë se reformat e dhimbshme që vendet kanë ndërmarrë, le të themi ka edhe kredit politik për ata që ata kanë arritur t’i bëjnë ato, nëse vendimi do të jetë negativ për momentin, nuk mund të përjashtohet se mund të nxisë dinamika të brendshme, por unë dua t’i nxisë të gjithë që të jenë të angazhuar e të fokusuar e të mos dorëzohen. Unë e kuptoj shumë mirë se vendi im së bashku me Finlandë dhe në të njëjtën dhe  Suedia donin të bëheshin anëtarë, nuk ishte një rrugë e shtruar, por kishte problemet e veta. Ka një traditë që ato vendet që janë anëtare janë pak të pavendosur për të pranuar të tjerët, por është puna jonë për ta ndryshuar këtë perspektivë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ambasada e SHBA-së: Kuvendi ka humbur shpërqendrimin, njerëzit e Kosovës meritojnë më mirë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar ndaj veprimeve të mbrëmshme që ndodhë në Kuvend, konkretisht sulmit verbal...

Erdoğan: Më 24 korrik do të falet namazi i xhumasë në Ajasofja

Në një fjalim drejtuar kombit, presidenti Erdoğan komentoi statusin e ri të Ajasofjas, e cila u përdor si një muze në dekadat...

Hajdari flet me gjuhën e Ramës, i nxjerr videon e dytë Lulzim Bashës

Teksa kishte dalë në një konferencë për mediat, pas vendimit për ndryshime kushtetuese, që sjellin hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve...

Australi: Humb jetën 17-vjeçari, u sulmua nga një peshkaqen

Një djalë adoleshent vdiq nga një sulm i një peshkaqeni ndërsa po lundronte në brigjet lindore të Australisë, tha policia të Shtunën,...

Turqia neutralizon 8 terroristë të PKK-së në veri të Irakut

Ministria turke e Mbrojtjes njoftoi se në kuadër të operacionit “Kthetra-Tigri” u neutralizuan 8 pjesëtarë të organizatës terroriste të PKK-së në veri...