Nëna kishte ndezur sobën në kasolle/ Vdekja e 2-vjeçarit nga zjarri, çifti me tetë fëmijë në kushte të vështira ekonomike

Mos i humb

Pallati Mbretëror i shqetësuar, kamerieri i mbretëreshës Elisabeth me koronavirus

Një nga kamerierët e mbretëreshës Elisabeth II është infektuar me koronavirus. Lajmi është bërë i ditur nga e përditshmja britanike “The Sun”,...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

“Durim, besim dhe durim përsëri”/ Rama publikon videon: Ushqime dhe barna për 12,749 familje

Qindra familje të tjera kanë marrë ndihma ushqimore dhe barna, deklaron kryeministri i vendit, Edi Rama, në një kohë kur vendi ynë...

Manastirliu në Rinas: Mbërrijnë 8 ton materiale të mbrojtjes personale për stafet mjekësore

Tiranë- Ka mbërritur edhe një sasi prej 8 ton mjetesh të mbrojtjes personale për stafet mjekësore, për t’u shpërndarë në të gjithë...

Familja e Haki Çokut në Laç ka hapur dyert e zisë pas tragjedisë së rëndë që ndodhi në banesën e tij, ku një kasolle u përfshi nga flakët dhe për pasojë humbi jetën fëmija dy vjeç.

Dëshmitarët nga vendgjarja kanë rrëfyer për kamerën e Fax News sesi është përfshirë nga flakët kasollja.

Sipas tyre, e ëma e 2-vjeçarit kishte ndezur një zjarr për të gatuar dhe për t’u ngrohur fëmijët prapa shtëpisë ku kishte imporvizuar një magazinë.

Në atë momente ajo nuk ka qenë e pranishme dhe zjarri në pak minuta ka shkrumbuar magazinën.

“Unë kam qenë në gjumë dhe thanë u dogj stalla. Kur u djeg fëmija u bë nami.”- thotë një banore.

“Soba ka qenë ndez nga mbrapa shtëpisë për të gatuar dhe për tu ngrohur. E ëma nuk ka qenë në moment aty për të parë situatën. Ajo ka parë pastaj, por zjarri të merr shpirtin është me sekonda.”- shprehet dëshmitari.

Po sipas dëshmive, çifit ka tetë fëmijë dhe të gjithë fëmijët janë të vegjël, njëri-pas tjetrit, ndërkohë që jetonin me qira në kushte të vështira ekonomike.

Një nga fqinjët shprehet i indinjuar me zyrtarët lokalë, se fëmija ka ndërruar jetë pasi nuk ka kushte për tu ngrohur në banesë.

“Ka vdek fëmija se nuk ka kushte. Me pas kushte rri në shtëpi. Regjim i degjenerum.”- shprehet i indinjuar ai.

Ndërkaq për të ngushëlluar familjarët ishte edhe kryebashkiakja e Kurbinit, Majlinda Cara e cila shprehet se do të ndihmojë familjen.

“Në ndihmë sociale, do të marrim përsipër procedurën e varrimit. Do të akomodohesh në një shtëpi tjetër. Ne jemi gati për të ndihmuar. Nuk dua të bëhet objekt debati dhimbja që të ka ndodhur ty edhe ne të gjithëve se është fëmija jonë. Zoti të dhëntë forcë.”- u shpreh ajo.

Video Player

00:00
00:09
Video Player

00:00
00:10
Video Player

00:00
- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Ndërrojnë jetë nga Koronavirusi dy persona të tjerë në Shqipëri

Kanë ndërruar jetë edhe dy persona të tjerë për shkak të Koronavirusit në Shqipëri duke e çuar numrin në 15.

Iran, rritet në 2.898 numri i të vdekurve nga COVID-19

Gjatë 24 orëve të fundit në Iran janë shënuar 141 vdekje të reja nga koronavirusi i ri (COVID-19), duke e rritur në...

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...