Nëse pini dy kafe, çfarë ndodhë?

Mos i humb

Guterres thirrje zyrtarëve amerikanë për vetëpërmbajte në ndërhyrjen gjatë protestave

Në një postim në llogarinë e tij në Twitter, Guterres është shprehur se "Është e trishtueshme të shikojmë ngjarje të dhunës në...

MSH: Në terapi intensive 5 pacientë, njëri i intubuar

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në spitalin infektiv aktualisht po trajtohen 21 të prekur, nga të cilët 5 janë në terapi intensive, njëri...

Brazil, 1.124 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Brazili konfirmoi 1.124 vdekje në 24 orët e kaluara nga koronavirusi i ri (COVID-19). Ministria e Shëndetësisë e vendit...

Kaos në ShBA: Dhunë, zjarr dhe plaçkitje në ditën e gjashtë të protestave për vdekjen e njeriut me ngjyrë

Në disa qytete të Shteteve të Bashkuara vazhduan të dielën protestat kundër dhunës policore dhe racore ndaj afrikoamerikanëve. Përplasje u regjistruan edhe...

Nëse pini 2 filxhane kafe në ditë, duhet t’i hidhin një sy këtij artikulli patjetër. Kafja përmban kafeinë, e cila është një nxitës dhe mund të çojë në çrregullime gjumi.

Këtu do të diskutojmë për avantazhet dhe disavantazhet e kësaj pije.

Së pari, kjo pije është e pasur me lëndë ushqyese esenciale dhe antioksidantë. Vetëm, një filxhan kafe, 8oz (240 ml), përbëhet nga:

Në një studim të ri, hulumtuesit kanë gjetur se pirja e kafesë ka lidhje me një jetë më të gjatë.

Studimi, i prezantuar në Shoqërinë Evropiane të Kardiologjisë, gjeti se njerëzit të cilët pinë deri në katër filxhanë kafe ose më shumë në ditë, janë më pak të rrezikuar nga vdekja sesa ata të cilët nuk pinë kafe.

Gjatë një studimi 10 vjeçar, që morën pjesë 20,000 pjesëmarrës, shkencëtarët ishin në gjendje që të kontrollonin shëndetin e tyre për të nxjerrë këto përfundime, transmeton Gazeta Express.

Në fund, hulumtuesit zbuluan se ata të cilët konsumuan sasi të mëdha të kafesë, kishin 64% më pak gjasa për të vdekur nga ndonjë shkak krahasuar me ata të cilët thanë se nuk pinë kurrë kafe./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rama: Politika shqiptare në stad adoleshenti. Hera e parë që BE ndërhyn në politikën e brendshme të një shteti

Kreu i qeverisë Edi Rama në fjalën e tij në parlament foli për zhvillimet e fundit politke sa i përket reformës zgjedhore.

Një tërmet 7.1 ballë godet Indonezinë

Një tërmet i fuqishëm me fuqi prej 7.1 ballë sipas Rihterit ka ndodhur sot në provincën Maluku Veriore në Indonezi.

Studiuesit thonë se infeksioni i Covid u eksportua nga Europa për në New York

Rastet e para me Covid-19 në Nju-Jork e kanë origjinën në Europë. Ky është rezultati i një studimi të kryer nga Shkolla...

Zvicër : Nga 6 qershori, floktoret do të punojnë me kapacitet të plotë

Nga 6 qershori, lokalet e parukerisë në Zvicër mund të përdorin përsëri kapacitetin e tyre të plotë. Sigurisht,...

Hoti në mbledhjen e parë të qeverisë: Do t’i kthehemi punës e jo retorikës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ka mbajtur mbledhjen e parë me kabinetin e ri qeveritar. Në fjalën e tij...