Netanyahu: Kemi marrëdhënie të ngushta me të paktën 6 vende arabe

Mos i humb

Rama: Prezanton projektin e HEC-it të Skavicës

Kryeministri Edi Rama merr pjesë në prezantimin e hidrocentralit të Skavicës. A bën me dije dhe siguron se HEC-i do të ndërtohet...

Shpërthen dhuna në Paris për vrasjen e të riut me ngjyrë nga policia në 2016

Rreth 20,000 protestues kanë demonstruar dhunshëm mbrëmë në Paris në kujtim të vrasjes në 2016 të një të riu me ngjyrë në...

Eurostat : Rekord në kërkesat për azil dhe marrje nënshtetësi nga qytetarët e Kosovës .

Nga viti 2013 deri në vitin 2018, nga trojet shqiptare janë larguar 227 mijë persona, duke vendosur një rekord në krahasim me...

Covid në Britaninë e Madhe lulëzon skllavërinë moderne, viktimat nga Ballkani dhe Europa Lindore

Nga abuzimi në botën e punës deri tek shfrytëzimi seksual. Skllavëria moderne është një industri e lulëzuar e krimit në Mbretërinë e...

Kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu deklaroi se kanë marrëdhënie të ngushta me të paktën 6 vende arabe.

“Kohët e fundit kemi shënuar përparime në normalizimin e marrëdhënieve me vendet arabe. Kemi marrëdhënie të ‘ngushta‘ me të paktën 6 vende arabe. Sot do të vendosim për pjesëmarrjen e Izraelit në ‘Expo 2020 Dubai’. Kjo situatë tregon përparimin e shënuar në normalizimin me shtetet arabe”, tha Netanyahu në takimin e zakonshëm javor të kabinetit.

Ai vuri në dukje se fakti që vendi i tij do të marrë pjesë në “Expo 2020 Dubai” edhe pse nuk ka marrëdhënie diplomatike me Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) reflekton përparimin e shënuar në procesin e normalizimit mes Tel Avivit dhe vendeve arabe.

Në një deklaratë të bërë nga Ministria e Jashtme e Izraelit në prill, ishte theksuar se kompanitë izraelite që operojnë në fushat si shëndetësi, informacion dhe teknologjitë e ujit do të marrin pjesë në “Expo 2020 Dubai”.

Në një lajm të publikuar javën e kaluar në “Yediot Ahronot”, një nga gazetat kryesore në Izrael, ishte theksuar se qeveria e EBA-së ka për qëllim të lejojë shtetasit izraelitë të marrin pjesë në Panairin Botëror “Expo 2020” që do të zhvillohet në Dubai mes datave 20 tetor 2020 – 10 prill 2021.

– Afrimi i Izraelit me EBA-në

Edhe pse mes Izraelit dhe EBA-së nuk ka marrëdhënie diplomatike, tërheq vëmendjen afrimi i shënuar kohët e fundit mes dy vendeve.

Në turneun e Grand Slam të xhudos që u zhvillua nga Federata Ndërkombëtare e Xhudos vitin e kaluar në kryeqytetin e EBA-së në Abu Dabi, sportistët izraelitë u lejuan të garonin me flamurin e tyre.

Për shkak se ndeshjen finale e fitoi një sportist izraelit, më 28 tetor në Abu Dabi u intonua për herë të parë himni kombëtar i Izraelit edhe pas ky vend nuk ka marrëdhënie diplomatike. Madje, në ceremoninë e medaljes ishte e pranishme dhe ministrja izraelite e Sportit dhe Kulturës, Miri Regev, e cila ndodhej në Abu Dabi për të ndjekur turneun.

Edhe ministri izraelit i Komunikimit, Ayoob Kara mbajti një fjalim në konferencën e telekomunikacionit që u zhvillua më 30 tetor 2018 në Dubai.

Gjithashtu, Abu Dabin e ka vizituar në korrik edhe ministri i Jashtëm izraelit, Yisrael Katz i cili mori pjesë në konferencën e zhvilluar nga OKB-ja.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...