Nga lejet në kundërshtim me ligjin tek mungesa e akteve, prokurori i dosjes ‘Tërmeti’: Ja ku janë shtrirë hetimet në Tiranë

Mos i humb

“Rikthimi te multilateralizmi”, Ban Ki-moon: Kriza e COVID-19, rikujtim i errët i lidhjeve tona të zakonshme njerëzore dhe dobësive

Kriza e COVID-19 është rikujtim i errët i lidhjeve tona të zakonshme njerëzore dhe dobësive. Nëse dështojmë që të reagojmë si duhet...

Indi, gati tuneli më i lartë në botë, 9,2 km në 3000 metra lartësi

India po përgatitet të inaugurojë Atal Tunel, galerinë rrugore më të lartë në botë, në lartësinë 3000 metra. Tuneli kalon nën qafën...

Katër faktorët që po pengojnë liberalizimin e vizave për Kosovën

Instituti EPIK ka publikuar një studim ku ka paraqitur katër faktorë, sipas së cilës, po pengon liberalizimin e vizave për Kosovën.

Rrëmbim, prostitucion, trafik droge e grup kriminal, OFL iu çon formularët 3 të dënuarve nga Elbasani: Deklaroni burimet e pasurisë

Operacioni Forca e Ligjit ka shkuar në Elbasan kësaj radhe ku iu kërkon burimet e pasurisë 3 të dënuarve për vepra të...

Një nga prokurorët e dosjes ‘tërmeti’ sa i përket zonës së Tiranës ka bërë me dije për mediat se janë disa shkelje që janë kryer nga funksionarët publikë dhe kontraktorët pas tërmetit të 26 nëntorit.

Erjon Ymeraj thotë se funksionarët publikë kanë dhënë leje ndërtimi në kundërshtim me ligjin kurse drejtuesit teknikë dhe ligjorë janë disa, duke nisur nga aktet e kolaudimit tek leja e shfrytëzimit të objektit të cilat mungojnë në disa dosje të banesave të dëmtuara. Po ashtu ai bëri me dije se hetimet janë shtrirë në Farkë, Vorë dhe Kashar.

“Janë disa subjekte nën hetim mbas ngjarjeve të 26 nëntorit 2019. Kryesisht janë subjektet që kanë funksion publik në ish- komunat, subjekte private apo kontraktorë.
Për shkeljet e kryera nga funksionarët publikë, kanë miratuar leje ndërtimi në mungesë dokumentacioni dhe në kundërshtim me ligjin .

Mungojnë oponencat teknike për administratorët e të cilëve janë lëshuar edhe urdhra ndalimi, mungojnë procesverbale të përfundimit të karabinave, të objektit. Mungojnë procesverbalet të përfundimit të punimeve të objektit. Në disa dosje mungojnë aktet e konstatimeve nga zyrat urbanistike, në komunat Farkë dhe Kashar, për të legalizuar mungojnë aktet e qëndrueshmërisë

Sa i përket drejtuesve teknikë dhe ligjorë janë disa shkelje, aktet e kolaudimit, disa raste nuk gjendet në dosje. Aktet e marrjes së lejeve të shesheve të ndërtimit, procesverbalet gërmimit të tabanit, ngritjes së tabanit, kolonave dhe një sërë aktesh konstatimi. Disa raste mungon dhe leja e shfrytëzimit të objektit nga njësia administrative.

Në objektet para ’90 ka punime që kanë dëmtuar strukturën për të bërë biznese apo hapësira. Sa i përket hetimeve janë shtrirë në Vorë, Kashar dhe Farkë ku dëmtimet kanë qenë më të mëdhaja.

Po vazhdojnë nga grupi hetimor dhe në zona të tjera si Dajti, Kamëz dhe të tjera. Ku janë dëmtuar me problem në ndërtim apo dhe sinjalizim nga shtetas të ndryshëm që kanë pësuar dëmtimet.”- tha Ymeraj.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Franca ka frikë: Terapia intensive mund të shkojë drejt kolapsit. Trembet edhe Merkel

Europa i trembet shtimit të rasteve me Covid-19. Spanja kryeson rënditjen me mbi 730 mijë të infektuar. Franca numëron...

Meta pret Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri: Uroj një bashkëpunim të shkëlqyer mes vendit tonë e KB

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka pritur sot në një takim Koordinatoren e re Rezidente të OKB-së në Shqipëri, znj.Fiona McCluney, me...

“Kush pyet o vlla”, banesa iu shemb nga tërmeti, familja në Kurbin: A rrihet në çadër? Nuk dua luks, veç shtëpi të fus kokën...

Fillimi i sezonit të shirave dhe të ftohtit ka nxjerrë në pah situatën e vështirë që po kalojnë qindra familje, 10 muaj...

Të gjithë ‘vrapojnë’ në orët e fundit, shkon rreth 500 numri i aplikuesve për hetues në ‘FBI-në shqiptare’

Teksa mesnata e ditës së sotme mbyll aplikimet për hetues në Byronë Kombëtare të Hetimit apo siç është quajtur ndryshe FBI-ja shqiptare,...

Rama quajti Bashën ‘shalqi me provë’/ Reagon Salianji: Shqiptarët s’kanë çfarë të presin më, kryeministri është kungull që si hyri doli

Ish-deputeti i PD-së Ervin Salianji, ka reaguar në rrjetet sociale, pasi kryeministri Edi Rama e konsideroi liderin e opozitës Lulzim Basha “shalqi...