Nigeri, çdo vit nga malaria vdesin 4.500 gra shtatzëna

Mos i humb

“Në krah të mikut”/ Putin, 1.5 miliardë $ Bjellorusisë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ra dakord me homologun bjellorus për një hua prej 1.5 miliardë dollarësh për Minskun, edhe pse siç...

Pfizer: Deri në tetor do të dimë nëse vaksina anti-Covid funksionon…deri tani shanset janë 60%

Gjigandi farmaceutik ‘Pfizer’ ka deklaruar se deri në fund të tetorit do kemi informacion nëse vaksina Covid për të cilën ajo po...

Kosovë : Janë regjistruar 71 raste të reja me covid-19 dhe 1 humbje jete në 24 orët e fundit.

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe në laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej...

Uragani Sally kërcënon shtetet jugore të SHBA-së

Një uragan i sapoformuar ndodhet në drejtim të bregdetit të SHBA-së dhe kërcënon disa shtete të jugut, përfshirë Floridën, Misisipin dhe Alabamën....

Epidemia e malaries në Nigeri, një nga shtetet e Afrikës Perëndimore, çdo vit shkakton vdekjen e 4.500 grave shtatzëna, (AA).

Drejtori i projektit të kurimit parandalues të grave, Orji Jhpiego deklaroi se 11 për qind e nënave me fëmijë janë goditur me malaria në Nigeri.

“Rreth 4.500 gra shtatzëna vdesin për shkak të malarias në Nigeri”, tha Jhpiego.

Duke theksuar se 25 për qind e rasteve të malaries në të gjithë botën janë në Nigeri, Jhpiego tha se “duhet mbrojtur gratë shtatzëna nga kjo sëmundje”.

Sipas të dhënave të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, më së shumti raste të malarias në botë janë regjistruar në Nigeri.

Në vitin 2018, 155 milionë persona në të gjithë botën janë prekur nga malarja, nga të cilët 84 milionë janë raportuar në Nigeri dhe Republikën Demokratike të Kongos.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...