Nis shkatërrimi i ndërtesës pranë stadiumit kombëtar në Tiranë

Mos i humb

Ish-presidenti Koresë së Jugut dënohet me 17 vite burg

Gjykata Supreme e Seulit dënoi ish-presidentin e Koresë së Jugut, Lee Myung-bak, me 17 vjet burg për korrupsion,  (AA). Ish-presidenti i Koresë së Jugut u...

AAK dhe Aleanca Kosovare e Bizneseve nuk dëshirojnë heqjen e taksës

Partia opozitare e Kosovës Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), si dhe Aleanca Kosovare e Bizneseve janë angazhuar që të mos hiqen...

Xhaferoviç: Përfaqësuesit e Republikës Sërpska t’u japin fund pengesave

Anëtari i Presidencës së Bosnjë e Hercegovinës, Shefik Xhaferoviç u bëri thirrje përfaqësuesve të Republikës Sërpska (RS) që t'u japin fund pengesave, duke porositur...

Mbetje të rrezikshme nga Italia, protestojnë studentët: Mos helmoni të ardhmen, Shqipëria nuk është kazan toksik

Studentët protestojnë pas kapjes së sasive të mëdha të amiantit e dhjetëra fuçive me substance të rrezikshme në bordin e një trageti...

Policia Bashkiake ka nisur shkatërrimin e një ndërtese shumë-katëshe pranë stadiumit kombëtar.


Siç shikohet nga pamjet, shkatërrimi i ndërtesës ka filluar që në orët e para të mëngjesit. Ndërkohë që ndërtesa prishej, policët bashkiakë vëzhgojnë situatën.

Prishja e ndërtimeve pranë stadiumit kombëatr bëhet për të liruar hapësirat e zëna.

Në këtë godinë ishin vendosur disa biznese, si bar kafe dhe fast food.

Prishja e këtij objekti sipas shkresës që IKMT i ka dërguar pronarëve vjen për shkak të realizimit të projektit ‘Rikualifikimi i sheshit Italia’. Pronarët e kësaj ndërtese thonë se IKMT e Bashkisë së Tiranës i ka lënë vetëm 5 ditë afat për të çmontuar objektin, kohë që sipas tyre nuk është e mjaftueshme.

Një tjetër shqetësim i ngritur nga pronarët e objektit 5 katësh në krah të stadiumit ‘Arena Kombëtare’ është edhe dëmshpërblimi që ato do të marrin nga shteti.Sipas tyre qeveria I ka përcaktuar një dëmshpërblim qesharak 300 euro për metër katror ndërkohë që sipas tyre në këtë zonë cmimi shkon deri në 5000 euro metri katror.Për këtë arsye atat kërkojnë dëmshpërblim me vlerë tregu.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si të përgatisim në shtëpi një dezinfektant duarsh që vret 99% të mikrobeve!!

Si një masë e nevojshme profilaktike për këtë periudhë me prezencë të shtuar të formave virale (ndër to edhe të COVID-19) është...

Testohen 13 raste, zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë: Asnjë rast i konfirmuar me koronavirusin në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kanë rezultuar...

Fëmijët më anksiozë kanë “qendra të frikës” më të mëdha në tru

Amigdala është "qendra kryesore e frikës" në tru. Ndryshimet në zhvillimin e amigdalës gjatë fëmijërisë mund të kenë një ndikim të rëndësishëm...

Si ta zbusni bukën bajat

Nuk jeni të detyruar ta hidhni bukën bajat – ndiqni këshillat tona dhe sërish kënaquni me fetat e bukës së butë

Samsung dallohet për ekranet lider të industrisë në ISE 2020

Formacionet e fundit QLED 8K SMART, The Wall for Business, dhe Flip 2 i azhurnuar prezantojnë funksione të panumërta në sektorë të...