Një fshat vetëm me vajza: ky është vendi ku nuk ka lindur djalë tash e një dekadë

Mos i humb

KLGJ vendos kualifikimin për emërim të shtatëmbëdhjetë kandidatëve për magjistratë

Këshilli i Lartë Gjyqësor, me anë të një lajmërimi për mediat, deklaron se pas verifikimeve, ka vendosur kualifikimin për emërim të shtatëmbëdhjetë...

Rama pas takimit në selinë e PS: Unë nuk jam asnjëherë i kënaqur as me veten time, lëre më me drejtuesit politikë

Kryeministri Edi Rama ka dhënë një prononcim për mediat pas takimit në selinë e PS me drejtuesit politik të qarqeve. Teksa fushata...

Pas Kukësit dhe Dibrës, nesër votohet në Qarkun e Gjirokastrës. Zbardhen emrat e kandidatëve të PD

Demokratët e Qarkut të Gjirokastrës do të votojnë të dielën për kandidatët e propozuar nga anëtarësia, të cilët kanë kaluar filtrin paraprak...

Kosovë janë vendosur 562 gjoba për 24 orë për mosrespektim të masave antiCOVID-19

Numër i lartë i gjobave ditore për shkelje të ligjit antiCOVID-19. Gjatë së mërkurës Policia e Kosovës ka shqiptuar...

Një fshat vetëm me vajza… Ky është “problemi” i një rajoni në Poloni që është i banuar prej 300 personash. Ky vend, tash e një dekadë po e pret lindjen e një djali.

Kryetari polak i qarkut të Miejsce Odrzanskie ka premtuar një surprizë për çiftin që lind djalë në fshatin ku vetëm vajza kanë lindur për tash e 10 vite.

Kajmun Frischko, baba i dy vajzave, tha se po mendonte të emëronte një rrugë dhe një pemë lisi në emër të fëmijës së shumëpritur. Autoritetet në fshatin Odrzanskie nuk e dinë pse nuk ka pasur djem të lindur atje që nga viti 2010.

Shefi i zjarrfikësve vullnetarë lokalë, ekip që përbehet kryesisht nga femrat, thotë se lindja e djalit në këtë rajon është bërë joreale.

Fshatarët kanë filluar të shqetësohen për plotësimin e punëve bujqësore në të ardhmen pasi gratë shpesh nuk punojnë për shkak të vështirësisë së punës në fusha.

Rasti i lindjeve të ulëta në radhët e djemve ka nxitur edhe interesin e shkencëtarëve që kanë ofruar të bëjnë kërkime për të hetuar situatën unike.

Edhe pse nuk është e konfirmuar shkencërisht, banorët besojnë se përdorimi i produkteve të kalciumit bën që foshnja të jetë djalë. Por as ajo nuk funskionon.

Megjithatë, statistikat tregojnë se më shumë djem se vajza kanë lindur në Poloni. Në vitin 2017, lindën 207,000 djem në krahasim me 196,000 vajza. Kjo bën me dije se vetëm migrimi i burrave do të ndryshonte situatën e padëgjuar. /tesheshi.com/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rrjedhin gjitha detajet e Google Pixel 5, pak para lansimit!

Google ka vendosur të mbajë një ngjarje më vonë sot gjatë ditës, ku kompania do të zbulojë zyrtarisht modelin e ri të...

Rusi, 169 viktima dhe mbi 8.900 raste të reja me COVID-19

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) në Rusi ka arritur në 1.185.231 ndërsa bilanci i viktimave në 20.891.

Macron telefonon Putinin: Duhet një armëpushim i plotë mes Armenisë dhe Azerbajxhanit

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, dhe homologu i tij francez, Emmanuel Macron, bënë thirrje për armëpushim midis forcave të Azerbajxhanit dhe atyre...

Ukrainë, 5 të vdekur gjatë zjarreve pyjore

Gjatë zjarreve pyjore në Lugansk, në lindje të Ukrainës, për vdekje kanë pësuar pesë persona. Në njoftimin e Ministrisë...

Sinjalet e Fshehura Që Tregojnë se i Keni Enët e Gjakut të Bllokuara

Arteriet janë enët e gjakut që janë përgjegjëse për transportin e gjakut të pasur me oksigjen. Në gjendjen e tyre normale, arteriet janë elastike...