Njihuni me dhelprën fluturuese

Mos i humb

Pretendohet se Kina ka ngritur mbi 380 “kampe riedukimi” dhe “qendra paraburgimi” në Xinjiang

Pretendohet se Kina që nga viti 2017 e deri më tani ka ngritur mbi 380 kampe riedukimi dhe qendra paraburgimi në Rajonin...

Putin nominohet për çmimin Nobel për Paqe

Presidenti rus Vladimir Putin është nominuar për çmimin “Nobel për paqe”. Një grup shkrimtarësh rus të udhëhequr nga Sergey...

Deri tani keni gabuar, mësoni si të lani perimet dhe frutat

Larja e duhur e të gjitha produkteve mund të zvogëlojë rreziqet e konsumit si të baktereve të dëmshëm ashtu edhe të pesticideve....

Kriza e aviacionit, kërkohet testim i pasagjerëve në aeroport para se të udhëtojnë jashtë

Kufizimet në fluturime për shkak të pandemisë së koronavirusit kanë futur në krizë sektorin e aviacionit civil. Kompanitë ajrore shohin si zgjidhje testimin e...

Dhelprat Australiane Fluturuese janë ndër gjitarët më të lëvizshëm në planetin tonë. Sipas një studimi të bërë së fundmi ato janë nomade dhe enden në distanca jashtëzakonisht të mëdha se sa mendohej më parë. Këto dhelpra kanë udhëtuar deri në 6.073 km në vit.

Shkencëtari Justin Welbergen tregon se si fluturimi i tyre gjithashtu i ndihmon bimët të rikuperohen nga zjarret. Dhelprat Fluturuese ose ndryshe lakuriqët e frutave  janë gjitarët e vetëm që gjatë natës pjalmojnë pemët kur shumica e pemëve Australiane duhet të polenizohen. Kështu që ato janë përgjegjëse për të ndihmuar në rigjenerimin e pyjeve  dhe për të mbajtur të shëndetshëm ekosistemet.

Ashtu si shumë kafshë vendase, kërcënimi më i madh i dhelprave fluturuese është humbja e habitatit . Ata fluturojnë natën në kërkim të ushqimit dhe kthehen në të njëjtat pemë çdo ditë për të pushuar dhe qëndruar me pjesën tjetër të kolonisë. Dhelprat fluturuese kryesisht migrojnë përgjatë bregdetit Lindor të Australisë duke lëvizur në grupe të mëdha.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Si të pastrojmë këpucët e bardha, 8 mënyra të thjeshta me produkte shtëpiake

Këpucët e bardha janë pjesë e garderobë së të gjithëve pothuajse. Fatkeqësisht, meqenëse ato bëhen...

“EBA i ka bërë kërkesë zyrtare SHBA-së për avionët luftarakë F-35”

Emiratet e Bashkuara Arabe (EBA) të cilat pak kohë më parë nënshkruan marrëveshjen e "normalizimit" me Izraelin, thuhet se i kanë bërë...

COVID-19, rritje rekord e infeksioneve të reja në Europën Qendrore

Sllovakia ka thyer rekordin e saj për rritjen ditore në numrin e rasteve të COVID-19 për të katërtën ditë radhazi, duke raportuar...

Katari refuzon presidencën e radhës në Ligën Arabe

Katari ka refuzuar të marrë presidencën e radhës në Ligën Arabe nga e cila u tërhoq Palestina. Sipas rregullores...

Virusi i ri ‘Alien’ mund të vjedhë kredencialet nga 226 aplikacione duke përfshirë Facebook, Gmail, Snapchat

Një ekip i studiuesve të sigurisë IT nga ThreatFabric kanë zbuluar një lloj të ri malware Android që vjen me një gamë...