Nobel i Paqes 2019 shkon për kryeministrin etiopian Abiy Ahmed: një rast i pashembull i liderit

Mos i humb

Iran, raportohen dy raste të koronavirusit

Agjencia e lajmeve gjysmë-zyrtare e Iranit ISNA tha se autoritetet kanë konfirmuar dy raste të koronavirusit të ri, të parat në vend,  (AA). Raportimet e...

Erdoğan: Politikat e Turqisë në Siri dhe Libi nuk janë aventurë

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan gjatë një ceremonie në Izmir deklaroi se "Politikat e Turqisë në Siri dhe Libi nuk janë as...

Jeff Bezos premton 10 miliardë dollarë kundër ndryshimeve klimatike

Drejtori i përgjithshëm i gjigantit të tregtisë elektronike “Amazon”, Jeff Bezos, premtoi donacion prej 10 miliardë dollarë për luftën kundër ndryshimeve klimatike, (AA). "Unë dua...

NATO publikoi videoklip mbështetës për Turqinë

NATO publikoi një videoklip që tregon kontributin e Turqisë në aleancë, (AA). Në videoklipin e publikuar në llogarinë...

Komiteti Norvegjez ka vendosur t’i japë çmimin Nobel për Paqen kryeministrit etiopian Abiy Ahmed për përpjekjet e tij për të vendosur paqe dhe bashkëpunimin ndërkombëtar, si dhe për iniciativën e tij vendimtare për zgjidhjen e konfliktit kufitar me Eritrenë fqinje.

Që nga marrja e pushtetit, Ahmed ka udhëhequr një nismë vendimtare për pjesëmarrjen dhe rolin e grave në politikë.

Ai i emëroi gratë në gjysmën e 20 posteve ministrore të qeverisë së tij, duke përfshirë ministren e parë të mbrojtjes të vendit.

Përshkrimi i punës së Abiy Ahmed nga Komiteti i Akademisë Norvegjeze vjen si më poshtë:

“Në Etiopi, ende mbetet shumë punë, por Abiy Ahmed ka filluar reforma të rëndësishme. Ai kaloi 100 ditët e tij të para si Kryeministër duke sanuar gjendjen e jashtëzakonshme në vend, duke dhënë amnisti ndaj mijëra të burgosurve politikë, duke ndërprerë censurimin e mediave, duke legalizuar grupet e jashtëligjshme të opozitës, duke shkarkuar udhëheqësit ushtarakë dhe civilë që dyshohej për korrupsion, dhe duke rritur ndjeshëm ndikimin e grave në jetën politike dhe komunitare të Etiopisë, dhe u zotua të forcojë demokracinë duke mbajtur zgjedhje të lira dhe të ndershme.”

Ekziston një traditë e gjatë e ndarjes së çmimit Nobel për paqe për liderët e vendeve që u japin përfundim e konflikteve, ku së fundmi u nderua Juan Manuel Santos i Kolumbisë i cili në vitin  2016 u vlerësua me Nobel për kontrubutin që pati në dhënien fund luftës civile 50-vjeçare në vendin e tij. /tesheshi.com/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Nga perimet deri tek mishi, sa minuta i duhet çdo ushqimi për t’u tretur

Ndikimi i tretjes në humbjen e peshës është shumë domethënës. Siç na u tha shumë herë, ne jemi ato që hamë

Lakra të fërguara dhe patate

Të jeni të sigurtë që e gjithë familja do e adhurojë. Më poshtë do të gjeni recetën e përgatitjes hap pas hapi

Studimi i ri: Varësia ndaj telefonave ndryshon strukturën e trurit, njejtë sikurse narkotikët

Shumica prej nesh këto ditë kemi telefona intelegjentë. Këto janë pajisje të jashtëzakonshme që na lejojnë të bëjmë më...

Përdoruesit e Samsung u trembën pasi pranuan një mesazh të çuditshëm në telefonat e tyre

Përdoruesit e Samsung kanë mbetur të habitur pasi morën njoftime të çuditshme. Përdoruesit e telefonit Galaxy në të gjithë...

Mblidhet sërish Task Forca e COVID-19, zyrtare: Nuk ka raste të konfirmuara me koronavirus në Shqipëri

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka mbledhur pasditen e sotme sërish Task-Forcën e ekspertëve dhe drejtuesve të institucioneve shëndetësore për koronavirusin...