Nuk ka shpëtim/ Kazakistani po përballet me një ‘pneumoni të panjohur’ më vdekjeprurëse sesa COVID-19

Mos i humb

Qytetarët presin të bëjnë tamponin për të kaluar në Greqi, pezullohet puna prej intensitetit

Radhë të gjata janë krijuar në pikën e kalimit kufitar të Kakavijës, ku qytetarët presin realizimin e tamponëve për të kaluar në...

Rusi, rastet me COVID-19 tejkalojnë 877 mijë

Numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19) deri më tani në Rusi është 877.135, ndërsa ai i të vdekurve 14.725.

KUNDËRZBULIMI AMERIKAN: RUSIA, KINA, IRANI PO PËRPIQEN TË INFLUENCOJNË ZGJEDHJET

Drejtori amerikan i kundërzbulimit ka shprehur shqetësim për ndërhyrje nga Kina, Rusia dhe Irani në zgjedhjet e 2020. Zbulimi...

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Një “pneumoni e panjohur” e re që është potencialisht më vdekjeprurëse sesa coronavirusi i ri raportohet se ka vrarë më shumë se 1.700 njerëz këtë vit në Kazakistan, sipas një paralajmërimi të lëshuar nga zyrtarët kinezë të enjten.

“Departamenti i Shëndetësisë Kazakistani dhe agjencitë e tjera po kryejnë hulumtime krahasuese dhe nuk kanë përcaktuar natyrën e virusit të pneumonisë”, ka thënë Ambasada kineze në Kazakistan në një deklaratë për qytetarët e saj atje, shkruan CNN

Rastet e reja të pneumonisë së paidentifikuar janë rritur në mënyrë të konsiderueshme që nga mesi i qershorit në të gjithë vendin, tha ambasada, duke shtuar se në disa vende, autoritetet po raportojnë qindra raste të reja në ditë.

Siç bëhet e ditur, rritja deri tani është përqendruar në rajonet e Atyrau, Aktobe dhe Shymkent, të cilat së bashku kanë pothuajse 500 raste të reja dhe më shumë se 30 pacientë me sëmundje të rëndë, thuhet në deklaratën e ambasadës, duke cituar mediat lokale.

Sëmundja ka vrarë 1,772 njerëz këtë vit, disa prej të cilëve ishin shtetas kinezë, sipas ambasadës. Dhe 628 prej këtyre vdekjeve kanë ndodhur vetëm në qershor.

“Kjo sëmundje është shumë më vdekjeprurëse sesa Covid-19”, thuhet në deklaratë.

Sipas shkrimit të publikuar nga CNN, numri i rasteve të pneumonisë në kryeqytetin Nursultan është dyfishuar këtë qershor nga e njëjta kohë e vitit të kaluar, sipas agjencisë së lajmeve të Kazakistanit, Kazinform, e cila citoi të dhënat zyrtare.

“Deri në 200 njerëz pranohen në spitale çdo ditë. Gjatë ditëve të fundit rreth 300 persona të diagnostikuar me pneumoni u dërguan në spitale në ditë. Përveç këtyre, disa po marrin trajtim në shtëpi”, tha drejtori i departamentit të kujdesit shëndetësor të Nursultan, ka raportuar Kazinform.

Ambasada kineze paralajmëroi banorët në rajon të kufizojnë daljet dhe të shmangin vendet e mbushura me njerëz.

Ajo gjithashtu inkurajoi masat parandaluese si veshjen e maskave, dezinfektimin e hapësirave, larjen e duarve shpesh dhe lejimin e qarkullimit të mirë të ajrit në hapësirat e brendshme.

CNN thotë se nuk ka qenë në gjendje të verifikojë në mënyrë të pavarur raportin e ambasadës kineze dhe i ka kërkuar nga Ministria e Shëndetësisë në Kazakistan për detaje të mëtejshme.

Paralajmërimi vjen ndërsa Kazakistani vazhdon të luftojë me një rritje të rasteve me COVID-19, e cila ka infektuar 53.021 njerëz dhe vrarë 264 njerëz deri tani, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicra dhuron 4 milionë CHF për të mbështetur libanezët në Bejrut

Zvicra ka premtuar të paktën 4 milionë CHF (4,4 milionë dollarë) në ndihmë të drejtpërdrejtë për popullatën libaneze pas një shpërthimi në...

Tentoi të kalonte drogë drejt Italisë, ekstradohet në Shqipëri 44-vjecari

Falë bashkëpunimit mes Interpol Tiranës dhe Interpol Romës kapet dhe ekstradohet nga Italia drejt Shqipërisë një shtetas shqiptar. Si...

Veliaj fiton betejën me covid-19, publikon foton me djalin: Sot më i fortë se kurrë

Kryetari i Bashkisë së Tiranës Erion Veliaj ia ka dalë të mposhtë plotësisht COVID-19 duke qenë gati për t’u rikthyer në krye...

Presidenti jemenas vizitë në SHBA për kontrolle mjekësore

Presidenti i Jemenit, Abdrabbuh Mansur Hadi, sot do të largohet nga Rijadi për në SHBA për të bërë kontrolle mjekësore në Cleveland,...

Mbretëria e Bashkuar përballet me recesion pas 11 vjetëve

Mbretëria e Bashkuar edhe zyrtarisht po përballet me recesion për herë të parë në 11 vjet për shkak të pandemisë me koronavirus.