OBI: Së shpejti takim urgjent i kryediplomatëve për Palestinën

Mos i humb

IKSHPK: Gripi në Kosovë me intensitet të lartë, mbi pesë mijë raste deri me tani

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë ka thënë se situata epidemiologjike është nën kontroll sa i përket gripit sezonal, por me...

Shpërndahet Kuvendi i Maqedonisë së Veriut

Kuvendi i Republikës së Maqedonisë së Veriut miratoi vendimin për t'u shpërndarë para zgjedhjeve të parakohshme parlamentare të planifikuara për më 12 prill,  (AA). Nga...

Kinë, rritet në 2.347 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Komisioni Kombëtar i Shëndetit në Kinë (NHC) ka bërë të ditur se numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (Covid-19) në...

Facebook t’i përshtatet BE-së/ Kërkesa e Brukselit për rrjetin social

Komisioneri i BE-së për Industrinë, Thierry Breton, tha se është Facebook ai që duhet të përshtatet me standardet e Evropës dhe jo e anasjellta. Ai...

Organizata për Bashkëpunim Islam (OBI) njoftoi të mërkurën se do të thërrasë së shpejti një takim urgjent në nivelin e ministrave të jashtëm për të shqyrtuar deklaratën e fundit të Kryeministrit izraelit, Benjamin Netanyahu, i cili paralajmëroi aneksimin e territoreve të pushtuara palestineze.

Sekretari i përgjithshëm i OBI-së, Yousef bin Ahmad al-Othaimeen, dënoi fuqishëm qëllimin e Netanyahut për të imponuar sovranitetin e Izraelit mbi territoret palestineze në rast se ai i fiton zgjedhjet e përgjithshme të 17 shtatorit.

“Ky njoftim i rrezikshëm është një agresion tjetër kundër të drejtave të popullit palestinez”, deklaroi Al-Othaimeen.

Ai theksoi se takimi urgjent që do të thirret së shpejti, pa dhënë një datë të caktuar, do të diskutojë masat e mundshme politike dhe ligjore që mund të merren për t’u përballur me agresionin e ri izraelit.

Gjatë një tubimi zgjedhor të martën, Netanyahu u zotua se do të aneksojë pjesë të territoreve të pushtuara në Bregun Perëndimor, përfshi këtu Luginën e Jordanit dhe zonën veriore të Detit të Vdekur, nëse arrin të fitojë zgjedhjet e përgjithshme të datës 17 shtator.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Rritet bilanci/ Shkon në 79 numri i të prekurve nga koronavirusi në Itali, ndalohet hyrja dhe dalja në disa qytete

Italia ka dhënë alarmin për koronavirusin. Fqinjët janë vendi më i prekur në Europë, ku tashmë është rritur numri i të prekurve...

Si ta ndalojmë Alexa-n që të mos regjistrojë bisedat private

E vetmja mënyrë për të ndaluar regjistrimin e Amazon Alexa në shtëpi është ta ndalni atë. Nëse nuk dëshironi...

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë, patjetër lexojeni këtë tekst!

Nëse keni njolla të bardha në dhëmbë madje përherë – është shenjë për t’u brengosur, thonë stomatologët Fjala është...

Kur jemi duke fjetur mund të mësojmë një gjuhë të huaj, e pohon shkenca

Ndërsa ne nuk mund të punojmë ose gatuajmë saktësisht në të njëjtën kohë, truri ynë është shumë aktiv teksa jemi në gjumë

Kaçamak me kërpudha

Për kafjall, darkë, por bën edhe për drekë… Kurdo që ta përgatitni, këtë ushqim do ta pëlqeni menjëherë! –...