OBSH dërgon 200 ton medikamente dhe pajisje mjekësore në Jemen

Mos i humb

Analisti i mirënjohur parashikon se Galaxy S20 do të shitet më pak se S10

Analisti i njohur i TF International Securities, Ming-Chi Kuo, beson se Galaxy S20 do të shitet më pak sesa Galaxy S10. Analisti thotë se përmirësimet...

Kolla e natës/ Si të kuptoni nëse është ftohje apo alergji, trajtimet që ju ndihmojnë

Kolla e natës është një shqetësim i cili ndikon në cilësinë e gjumit tuaj duke u kthyer në një bezdisje për secilin.

Mensur Hoti emërohet kryetar i Këshillit të Bashkësisë Islame, në Podujevë

Pas zgjedhjeve të mbajtura ditë më parë për anëtarët e rinj të Këshillit të Bashkësisë Islame të Podujevës, Kryesia e Bashkësisë Islame të Kosovës,...

Osmani: 17 shkurti i 2008-s është i pakthyeshëm dhe Republika e Kosovës është e përhershme

Kuvendi i Kosovës ka mbajtur seancë solemne në nder të 12-vjetorit të Pavarësisë. Nën udhëheqjen e kryetares Vjosa Osmani, Kuvendi i Kosovës ka mbajtur seancë...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dërguar 200 ton medikamente dhe pajisje mjekësore në Jemen.

Në një deklaratë me shkrim nga OBSH thuhet se në Jemen janë dërguar 200 ton medikamente dhe pasisje mjekësore dhe se aeroplani 4BM i cili transporton medikamentet këtë javë ka arritur në aeroportin e kryeqytetit jemenas Sana.

Më tej thuhet se në konteinerë ndodhen medikamentet të cilat përdoren për trajtime emergjente, insulinë, antibiotikë, vaksina të tërbimit, serumë, si dhe pajisje dhe mjete tjera mjekësore.

Në deklaratë nënvizohet se 16.4 milionë njerëz në Jemen janë të privuar nga shërbimet shëndetësore ku spitalet dhe institicionet shëndetësore për rreth 3 vite ballafaqohen me probleme të mungesës së medikamenteve dhe të pajisjeve shëndetësore.

Përfaqësuesi i OBSH-së në Jemen, Nevio Zagaria theksoi rëndësinë e përmbushjes së mangësive në stoqet e institucioneve shëndetësore në vend.

Zagaria tha se ndihmat e dërguara janë tejet të rëndësishme për vazhdimin e punës së institucioneve shëndetësore./Rtv islam/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Po ikin të gjithë! Serbia ndalon largimin e infermierëve

Serbia ka ndërprerë papritur dërgimin e infermierëve në Gjermani, njoftoi gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Sipas përllogaritjeve ende mungojnë...

Dështon sërish seanca ndaj dosjes “339”, mungojnë avokatët kryesorë dhe disa prej të akuzuarve

Është shtyrë sërish seanca paraprake për njërën prej pjesëve të dosjes “339”, e cila ka në total 15 persona të akuzuar.

Kinë, tek të sëmurët e trajtuar vërehet sërish koronavirusi i ri

Në kryeqytetin Chengdu të rajonit Sichuan të Kinës, tek një i sëmurë që kishte përfunduar trajtimin është vërejtur sërish koronavirusi i ri...

Erdoğan zhvilloi bisedë telefonike me liderët Macron dhe Merkel

Presidenti i Republikës së Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, ka zhvilluar bisedë telefonike me homologun e tij francez Emmanuel Macron dhe kancelaren gjermane...

Arrestohen 115 persona në mbarë vendin

Kreu i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka dhënë detaje nga aksioni i zhvilluar gjatë natës së kaluar, gati në të gjithë...