OBSH dërgon 200 ton medikamente dhe pajisje mjekësore në Jemen

Mos i humb

Pandemia tkurrë buxhetin për ushtrinë

Sektori i shëndetësisë dhe ai i ekonomisë e kanë tkurrur buxhetin për ushtrinë. Zëvendësministri i Ministrisë së Financave, Agim...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Situatë kaotike në spitalet e Bejrutit/ Bilanc tragjik nga shpërthimi, shkon në 27 numri i viktimave, mbi 2500 të plagosur

Një shpërthim masiv tronditi të martën kryeqytetin e Libanit, Bejrut, ku mijëra njerëz janë plagosur dhe raportohet për viktima.

Dërgonin emigrantë shqiptarë me gomone për në Britani, arrestohen kontrabandistët

Policia franceze vijon të arrestojë kontrabandistë të cilët kalojnë ilegalisht emigrantë në Britaninë e Madhe. Së fundmi në pranga ka rënë një...

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka dërguar 200 ton medikamente dhe pajisje mjekësore në Jemen.

Në një deklaratë me shkrim nga OBSH thuhet se në Jemen janë dërguar 200 ton medikamente dhe pasisje mjekësore dhe se aeroplani 4BM i cili transporton medikamentet këtë javë ka arritur në aeroportin e kryeqytetit jemenas Sana.

Më tej thuhet se në konteinerë ndodhen medikamentet të cilat përdoren për trajtime emergjente, insulinë, antibiotikë, vaksina të tërbimit, serumë, si dhe pajisje dhe mjete tjera mjekësore.

Në deklaratë nënvizohet se 16.4 milionë njerëz në Jemen janë të privuar nga shërbimet shëndetësore ku spitalet dhe institicionet shëndetësore për rreth 3 vite ballafaqohen me probleme të mungesës së medikamenteve dhe të pajisjeve shëndetësore.

Përfaqësuesi i OBSH-së në Jemen, Nevio Zagaria theksoi rëndësinë e përmbushjes së mangësive në stoqet e institucioneve shëndetësore në vend.

Zagaria tha se ndihmat e dërguara janë tejet të rëndësishme për vazhdimin e punës së institucioneve shëndetësore./Rtv islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...