OBSH ka edhe një lajm tjetër në lidhje me COVID 19

Mos i humb

Fatmir Gjoçi: Vijojnë radhët e gjata para ambasadës shqiptare

Kryetari i degës së PD në Athinë, Fatmir Gjoçi përmes një postimi në Facebook thotë se vijojnë radhët të gjata të emigranteve...

BE thirrje për dialog në Mesdheun Lindor

Zëdhënësi i Komisionit të Bashkimit Evropian (BE) Peter Stano, theksoi se është e nevojshme të ketë sjellje që përputhen me fqinjësinë e...

Testimi për COVID-19 tashmë edhe në klinika private, këto parashihet të jenë çmimet

Duke nisur nga kjo javë, në Kosovë disa institucione shëndetësore private, pasi të pranojnë licencën nga Ministria e Shëndetësisë, do të fillojnë...

OBSH: Nuk e themi dot kur do mbarojë Covid-19

OBSH-ja është e shqetësuar për rritjen e numrit të rasteve me Covid-19 në shumë vende dhe porosit që qeveritë nuk duhet të...

Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus theksoi se COVID-19 vazhdon të shpërndahet në mënyrë të përshpejtuar.

Përhapja e pandemisë së koronavirusit është “ende duke u përshpejtuar” dhe shumica e vendeve ende nuk kanë arritur ta kthejnë nën kontroll, paralajmëroi kreu i Organizatës Botërore të Shëndetit.

Duke folur në sesionin informativ të shteteve anëtare, Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus theksoi se më shumë se 11.8 milionë raste të koronavirusit ishin raportuar në agjencinë e shëndetit të KB – me gjysmën e atyre në gjashtë javët e fundit.

Ai tha se shpërthimi kishte ekspozuar pabarazitë globale dhe kombëtare, si në sistemin shëndetësor, ashtu edhe në shoqëritë më të gjera, dhe se ndikimi i tij kishte “përfitime të pashpjeguara”, të bëra më parë në luftën kundër sëmundjeve.

“Shpesh thuhet se sëmundja nuk njeh kufij. Nuk interesohet për dallimet tona politike, dhe shpërfill dallimet që bëjmë midis shëndetit dhe ekonomisë, jetës dhe jetesës. Pandemia # COVID19 i ka prishur të gjitha.

Ajo ka shfrytëzuar pabarazitë në sistemet tona shëndetësore dhe skizmat në shoqëritë tona. Ajo ka ekspozuar pabarazitë ekzistuese, duke zgjeruar dhe thelluar çarjet midis nesh.

Virusi ka ngarkuar sistemet shëndetësore në disa nga vendet më të pasura në botë, ndërsa disa vende që kanë realizuar një përgjigje të suksesshme kanë qenë të mjeteve modeste.

Por, në pjesën më të madhe të botës virusi nuk është nën kontroll. Po keqësohet. 11.8 + Rastet e COVID19 tani janë raportuar në OBSH. Më shumë se 544,000 jetë kanë humbur. Pandemia ende po përshpejtohet. Numri i përgjithshëm i rasteve është dyfishuar në gjashtë javët e fundit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Zvicër : Janë regjistruar 274 raste të reja në 24 orët e fundit.

Në Zvicër dhe Lihtenshtajn janë raportuar 274 infeksione të reja që janë konfirmuar me virusin korona, raporton të mërkuren Zyra Federale e...

Humb jetën në Durrës një 10-vjeçar nga Kosova

Një i mitur ka humbur jetën në Durrës. Mësohet se sot, rreth orës 12:40, në lagjen nr.13, Plazh, Durrës,...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe pajisje jetike për spitalin COVID 2, shefja e reanimacionit: Po shpëtojnë jetë

Politikani dhe sipërmarrësi Agron Shehaj i ka dhuruar dy pajisje respiratore dhe një aparat dializë Spitalit Shefqet Ndroqi—spitali COVID 2 në Shqipëri-...

Belshi i bukur turistik, Rama: Thesari i fshehur, zhvillimi në agroturizëm dhe bujtina për pushuesit

Nga një ferr braktisjeje, në Belsh ka nisur një erë e re zhvillimi në agroturizëm. Kryeministri Edi Rama tha sot se “Belshi...

Bie zjarr në një pyll pranë Liqenit të Sharrës në Tiranë, po iu afrohet banesave

Një zjarr i përmasave të konsiderueshme ka rënë në një pyll pranë Liqenit të Sharrës në Tiranë. Sipas raportimeve,...