OEM: Vetëm me ndihmë shtetërore mund të rritet prodhimi për eksport

Mos i humb

Në Infektivë po trajtohen 37 të prekur nga koronavirusi, pesë nga ta kanë nevojë për oksigjenoterapi

Zëdhënësi për informim i Shëndetësisë në Kosovë, Faik Hoti ka dhënë detaje lidhur me trajtimin në QKUK si dhe gjendjen e pacientëve...

Pandemia: Rriten infeksionet dhe vdekjet në SHBA e Spanjë

Një nga anëtarët kryesorë të Task Force të Shtëpinë së Bardhë për virusin Corona parashikon miliona infeksione. Spanja ka vendosur një tjetër...

Qeveria ndan pako mbështetëse për mësimin online, të angazhuarit do të përfitojnë deri në 300 euro në muaj

Qeveria në mbledhjen e sotme ka miratuar Vendimin për Pakon Mbështetëse për realizimin e mësimit në distancë. Kjo pako përmban masat në...

Trageti “i ngecur” në ujërat greke numëron 122 të infektuar me Covid-19

Ka shkuar në 122 persona numri i të infektuarëve në tragetin “Elfterios Venizelos”, i cili që prej më shumë se 14 ditësh...

 

Oda Ekonomike e Maqedonisë (OEM) vlerëson se vetëm me ndihmë shtetërore për kompanitë e mëdha dhe të suksesshme, mund të rritet konkurrenca e tregut, më saktësisht prodhimi për eksport i cili si i tillë do të vë në lëvizje ekonominë e vendit.

Në konferencën e rregullt javore për mediat, Aneta Trajkovska nga OEM, përshëndeti miratimin e ligjit për përkrahje financiare të investimeve i cili hyri në fuqi në maj të këtij viti, duke thënë se Oda dhe sektori i biznesit kanë kërkuar një gjë të tillë për më shumë se dhjetë vjet.

Trajkovska tha më tej se në tre dekadat e fundit, Maqedonisë po i ndodhë një deindustrializim, ku pjesëmarrja e industrisë në PBV-në e vendit është vetëm 15 për qind nga 32 sa ishte dhjetë vite më parë, ndërsa numri i produkteve konkurruese nga 675 është ulur në 461.

Ajo thotë se kjo është hera e parë që qeveria investon para nga buxheti si përkrahje financiare në sektorin privat, i cili përfshinë kompanitë e suksesshme, ndërkohë që thotë se OEM do të vizitojë kompanitë të cilat kanë marrë financa nga ligji në fjalë, për të parë nga afër zbatimin e tij.

“Në bazë të të dhënave të publikuara, për pjesëmarrjen e industrisë në krijimin e PBV-së, dhe uljes së prodhimeve konkurruese, themi se vetëm përmes ndihmës shtetërore për kapacitetet e mëdha prodhuese mund të sigurohet llojllojshmëri eksportuese të produkteve vendore me epërsi konkurruese”, tha Trajkovska.

OEM, thotë se 100 kompanitë e para që kanë nënshkruar një marrëveshje me qeverinë është vetëm fillimi i procesit, ndërkohë që për ligjin thonë se është transparent me kritere shumë të qarta, sepse përfshin kompanitë që kanë realizuar profit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

CoVid-19/ Shkon në 304 numri i të prekurve në vend

Shkon në 304 numri i të prekurve në vend nga koronavirusi. 27 raste të reja janë konfirmuar vetëm 24...

Forcat izraelite arrestojnë një ministër palestinez

Forcat izraelite kanë arrestuar Fadik el-Hedmi, ministrin e Punës të Kudsit, pranë Qeverisë palestineze. Nga Zyra e ministrit Hedmi...

Mjekët në situatë të jashtëzakonshme, duhet të shpëtojnë jetë njerëzish…

Mjekët janë në stres të jashtëzakonshëm në luftën kundër virusit Corona. Ata duhet të shpëtojnë jetë njerëzish. Por shpesh gjenden para dilemave...

COVID-19, Palestina zgjat bllokimin për një muaj

Palestina ka njoftuar se do të zgjasë bllokimin e pjesshëm të vendit për të frenuar koronavirusin e ri (COVID-19).

Greqi/ Arrin në 55 numri i viktimave nga CoVid-19

Në Greqi ka shkuar në 55 numri i viktimave nga CoVid-19. Dy viktima janë shënuar në spitalin e Nauses...