OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Mos i humb

I hyjnë gjatë natës në banesë, dhunohet e bëhet për spital e moshuara në Gjirokastër

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e djeshme rreth orës 23.00 në fshatin Palokaster ku është dhunuar një e moshuar.

Turqia dhe Greqia të gatshme për dialog

Presidenca turke ishte e para, e cila publikoi lajmin se palët kanë rënë dakord që të bisedojnë për shpuarjet dhe kërkimet e...

U ekzekutua dje pas 5 orësh rezistencë/ Detajet: Lefter Zhidru lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Të tjera detaje mësohen për 71-vjeçarin e ekzekutuar dje nga policia në Elbasan, Lefter Zhidru. Zhidru me origjinë nga...

Pse nuk mblidhet Asambleja e Partisë Socialiste? Taulant Balla tregon plat dhe çfarë i ka penguar

Pas mbledhjes së grupit Parlamentar të PS-së, Taulant Balla sqaroi edhe arsyet pse nuk ishte mbledhur Asambleja Kombëtare e Partisë Socialiste.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por me pamundësinë që në spitalet e vendit mund të trajtohen sëmundjet e tjera. Alarmin e ka ngritur Organizata e Kombeve të Bashkuara, në një raport të sajin mbi planet social-ekonomike të Shqipërisë për t’iu përgjigjur pandemisë.

Aty nënvizohet se vendi mund të përballet me shtim të vdekjeve, për shkak të mos trajtimit të sëmundjeve të tjera të kurueshme dhe të parandalueshme, për shkak se kapacitetet shëndetësore të Shqipërisë mund të jenë në pjesën më të madhe të tyre në fuksion të pandemisë së COVID-19.

‘Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të tejngarkohet së shpejti nga epidemia e COVID-19, nëse nuk mbështetet si duhet. Siç theksohet edhe në Analizën e Situatës, vdekjet nga virusi mund të tejkalohen së shpejti nga vdekjet që ndodhin për shkak të sëmundjeve të parandalueshme ose të trajtueshme, që nuk do të menaxhoheshin dot më tej për shkak të mosfunksionimit të sistemit shëndetësor’.

Në gjetjet e raportit të OKB-së situata e epoidemisë në shqipëri do të sjellë gjithashtu një rritje të papunësisë, varfërisë dhe pabarazisë. Sipas planit social ekonomik, rimëkëmbja e vendit nga Covid-19 duhet të përqendrohet në 5 shtylla kryesore.

Qeveria shqiptare thotë plani i zyrë së Organizatës së Kombeve të Bashkuara duhet të kujdeset për mbrojtjen e sistemit dhe shërbimeve shëndetësore, mbrojtjen sociale për kategoritë e ndryshme për të zbutur varfërinë, sigurimi i vendeve të punës dhe ndihmë për ndërmarrjet e vogla dhe të mesme, si dhe bashkëpunim shumëpalësh për menaxhimin makroekonomik.

Raportin e plotë mund ta lexoni këtu: 

file:///C:/Users/besmi/Downloads/Socio%20Economic%20Plan%20Albania_0.pdf

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vdes 54 vjecari sepse konsumonte çdo ditë karamele me mente dhe likuaricia

Një punëtor ndërtimi në shtetin amerikan të Massachusetts vdiq për shkak të një zakoni të pashembullt – ai hante çdo ditë karamele...

VV dhe LDK nuk e votojnë, dështon sërish projektligji për vlerat e UÇK-së

As sot nuk është votuar në Kuvendin e Kosovës Projektligji për Vlerat e UÇK-së. Projektligji në fjalë në Kuvendin...

Rëndohet bilanci, MSH: Ndërrojnë jetë 3 pacientë me koronavirus, konfirmohen 124 raste të reja

Është rënduar sërish bilanci i viktimave nga koronavirusi në vendin tonë, ku pas një dite pa asnjë viktimë, kanë ndërruar jetë tre...

Fiq Të Thatë Me Vaj Ulliri, Kura 40 Ditore E Shëndetit

Në shumë vende bregdetare të zonës së Mesdheut, njerëzit betohen për të mirat që vijnë nga një kurë e thjeshtë dhe shumë...

Shkarkimi i Prelës, reagon Salianji: Shpëtoi kriminelë e trafikantë, si duhej as dreqit. Po ju vjen dita!

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka reaguar në lidhje me shkarkimin nga detyra të prokurores Donika Prela, ish-drejtuese e Krimeve të...