Operacioni “Dega e Ullirit”, neutralizohen 1.528 terroristë

Mos i humb

Situatë kaotike në spitalet e Bejrutit/ Bilanc tragjik nga shpërthimi, shkon në 27 numri i viktimave, mbi 2500 të plagosur

Një shpërthim masiv tronditi të martën kryeqytetin e Libanit, Bejrut, ku mijëra njerëz janë plagosur dhe raportohet për viktima.

Një ditë pas vendimit të SPAK, Policia vë nën sekuestro 26 pasuritë e Ylli Ndroqit: Hetime 18 mujore

Një ditë pas vendimit të Gjykatës së Posaçme Kundër Korrupsionit për sekuestrimin e 26 pasurive të Ylli Ndroqit, Policia e Shtetit ka...

Tragjedia në Bejrut, SHBA premton mbi 17 milionë dollarë ndihmë emergjente për Libanin

Shtetet e Bashkuara kanë premtuar mbi 17 milionë dollarë ndihmë fillestare për Libanin, pas shpërthimit në portin e Bejrutit të martën, tha...

Hoti flet pas futjes së xhandarmërisë serbe në Karaçevë: Do të veprojmë sipas Kushtetutës

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka folur mbi ngjarjen e djeshme në Karaçevë të Kamenicës, ku xhandarmëri serbe janë parë të hyjnë...

Ka arritur në 1.528 numri i terroristëve që janë neutralizuar që nga fillimi i operacionit “Dega e Ullirit” i ndërmarrë nga Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) në Afrin të Sirisë.

Në një deklaratë nga Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë bëhet e ditur se si pasojë e sulmeve tokësore dhe ajrore të ndërmarra në kuadër të operacionit “Dega e Ullirit” në orët e fundit janë neutralizuar 43 pjesëtarë të organizatave terroriste PKK/KCK/PYD-YPG dhe DEASH.

Që nga fillimi i operacionit e deri më sot numri i terroristëve të neutralizuar ka arritur në 1.528.

Më tej është theksuar se operacioni ajror dhe ai tokësor vazhdon me sukses ashtu siç është planifikuar.

– TSK dhe ULS pastrojnë disa fshatra nga terroristët në veri të Afrinit

Forcat e Armatosura të Turqisë (TSK) dhe Ushtria e Lirë Siriane (ULS) në kuadër të operacionit “Dega e Ullirit”, kanë pastruar disa fshatra në Afrin nga organizata terroriste PYD/PKK.

Siç njoftojnë gazetarët e AA-së në rajon, TSK dhe ULS kanë pastruar nga terroristët fshatrat Karri, Sherbanli, Shedya në veriperëndim të qytetit të Afrinit dhe fshatin Durakli që ndodhet në qytezën Bulbul në veri të Afrinit.

Që nga fillimi i operacionit, TSK dhe ULS deri më tani kanë çliruar nga organizata terroriste 58 pika, përfshirë një qendër qyteze, 40 fshatra, tre vendbanime rurale dhe 14 male ose kodra strategjike në pesë qyteza të Afrinit.

Ndryshe, më 20 janar, forcat turke nisën operacionin “Dega e Ullirit” në rajonin e Afrinit në veri të Sirisë për të larguar terroristët e PYD/PKK-së.

Operacioni synon të krijojë siguri dhe stabilitet përgjatë kufijve të Turqisë dhe rajonit si dhe të mbrojë popullin sirian nga shtypja dhe mizoria e terroristëve./Rtv islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...