Pakistan, 95 të vdekur si pasojë e reshjeve të dendura të borës

Mos i humb

Regjimi i Assadit përgatitet që të fajësojë Turqinë duke bombarduar vendbanimet civile

Njësitë e regjimit të Bashar al-Assadit në Siri përgatitet që të fajësojnë Turqinë "se po shënjestron civilët" duke sulmuar disa vendbanime në...

Gjermani, automjeti hyn në turmë gjatë një parade të karnavalit

Një automjet ka hyrë në turmë gjatë një parade të festivalit, në qytezën Volkmarsen në shtetin federal Hessen të Gjermanisë (AA).

Izraeli arreston 26 palestinezë në Bregun Perëndimor

Një organizatë joqeveritare palestineze ka bërë të ditur se forcat izraelite kanë arrestuar 26 palestinezë gjatë bastisjeve të kryera brenda natës në...

Hakerat shfrytëzojnë frikën! Vjedhin të dhënat tuaja duke përdorur koronavirusin

Pas situatës me koronavirusin, ditët e fundit ka nisur të qarkullojë një Email, i cili mban logon e Organizatës Botërore të Shëndetësisë,...

Të paktën 95 persona kanë humbu jetën si pasojë e fatkeqësive të ndryshme të shkaktuara nga reshjet intensive të borës në dy ditët e fundit në Pakistan, njoftuan autoritetet lokale.

Një zyrtar i Agjencisë Kombëtare për Menaxhimin e Katastrofave (NDMA) tha për AA se në dy ditët e fundit në vend janë regjistruar ortekë, rrëshqitje dheu, përmbytje dhe rënie çatish si rezultat i reshjeve.

Sipas tij, 67 persona kanë humbur jetën dhe 53 janë lënduar nga orteku dhe stuhia që kanë prekur 15 fshatra në luginën Neelum të rajonit Azad Kashmir, kurse 21 të vdekur janë regjistruar në Balochistan nga reshjet e mëdha të borës.

Sipas medias lokale, shtatë persona po ashtu kanë humbur jetën në provincën Punjab.

Ndërkohë, në Kashmir është pezulluar procesin arsimor, pasi në shumë zona të banuara transporti është pamundësuar dhe autoritetet lëshuan paralajmërime për ortekë.

Kryeministri pakistanez Imran Khan tha në Twitter se ka urdhëruar personelin ushtarak në Kashmir dhe të gjitha institucionet shtetërore të marrin pjesë në aktivitetet e kërkim-shpëtimit.

Khan udhëtoi në Kashmir për të parë nga afër situatën për të vizituar të lënduarit.

Po ashtu, në shumë vendbanime në provincat Balochistan dhe Khyber Pakhtunkhwa është pamundësuar lidhja, ndërsa shumë persona të bllokuar në rrugët e mbyllura në këto dy provinca janë shpëtuar nga ushtarët. Në aktivitetet e shpëtimit po marrin pjesë edhe helikopterë.

Provinca Gilgit-Baltistan, një nga pikat më të rëndësishme turistike të vendit, po ashtu po përjeton reshjet më të mëdha të borës në 50 vitet e fundit. Autoritetet i kanë paralajmëruar për rreziqe nga ortekë dhe stuhi shtetasit pakistanezë që duan të udhëtojnë në zonat malore.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Si të përgatisim në shtëpi një dezinfektant duarsh që vret 99% të mikrobeve!!

Si një masë e nevojshme profilaktike për këtë periudhë me prezencë të shtuar të formave virale (ndër to edhe të COVID-19) është...

Testohen 13 raste, zyrtare nga Ministria e Shëndetësisë: Asnjë rast i konfirmuar me koronavirusin në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë informon se në mbrëmje ka përfunduar testimi i pesë rasteve të dyshuara për koronavirusin COVID-19, të cilat kanë rezultuar...

Fëmijët më anksiozë kanë “qendra të frikës” më të mëdha në tru

Amigdala është "qendra kryesore e frikës" në tru. Ndryshimet në zhvillimin e amigdalës gjatë fëmijërisë mund të kenë një ndikim të rëndësishëm...

Si ta zbusni bukën bajat

Nuk jeni të detyruar ta hidhni bukën bajat – ndiqni këshillat tona dhe sërish kënaquni me fetat e bukës së butë

Samsung dallohet për ekranet lider të industrisë në ISE 2020

Formacionet e fundit QLED 8K SMART, The Wall for Business, dhe Flip 2 i azhurnuar prezantojnë funksione të panumërta në sektorë të...