Para 73 viteve shpërtheu bomba atomike në Hiroshima

Mos i humb

Kush janë të piketuarit e radhës nga OFL

Në zbatim të detyrave të përcaktuara në Aktin Normativ të datës 31 janar 2020, vijon Operacioni Forca e Ligjit.

Meta : Mirëqeverisja dhe sundimi i ligjit mbeten prioritete kryesore të objektivave të zhvillimit të qëndrueshëm

Presidenti i Republikës Ilir Meta priti sot në një takim Koordinatorin Rezident të OKB-së dhe Përfaqësues i Përhershëm i Programit të Kombeve...

Vazhdon rritja e numrit të rasteve me COVID-19 në kryeqytetin japonez

Autoritetet shëndetësore konfirmuan 243 raste të reja në Tokio për ditën e dytë radhazi me më shumë se 200 raste të raportuara...

Në QKUK dhe spitalet tjera po trajtohen 270 pacientë me Covid-19

Shërbimi Spitalor dhe Klinik Universitar i Kosovës (SHSKUK) njofton se bazuar në raporte t24 orëshe nga klinikat e QKUK-së, por edhe 7...

 

Bomba atomike të cilën SHBA-të gjatë luftimeve në Paqësor në Luftën e Dytë Botërore e hodhi në qytetin Hiroshima të Japonisë, më 6 gusht 1945, shkaktoi vdekjen dhe gjymtimin e dhjetëra mijëra personave.

Bomba me uranium dhe me fuqi prej rreth 13 mijë TNT (tri-nitro-toluen) e cila shkaktoi zhdukjen e 70 për qind të Hiroshimës, në vendin ku ra krijoi nxehtësi prej 3 mijë gradë celsius, ndërsa zonën prej 1,5 kilometra përreth e rrafshoi. Bomba e atomit në fazën e parë shkaktoi vdekjen e 80 mijë personave, ndërsa deri në fund të vitit 1945, vdekjen e 140 mijë personave.

Shumë persona humbën jetën pa marrë asnjë ndihmë mjekësore, ndërsa edhe shumë të tjerë të cilët dërguan ndihma në qytet humbën jetën për shkak të shirave radioaktive.

– Dy qëllime të mundshme

Me vendimin e presidentit amerikan i asaj kohe, Harry Truman, bomba ka shënjestruar dy qëllime të mundshme edhe atë parandalimin e vdekjes së ushtarëve amerikanë duke e përfunduar luftën kundër Japonisë, si dhe shfaqja e fuqisë ndaj kërcënimit sovjetik.

Truman i cili mendoi se gjatë luftës Evropa Lindore ka kaluar nën kontrollin e Bashkimit Sovjetik, ishte i shqetësuar nga një kontroll rus në Azinë Lindore.

– Projekti i bombës, testimi dhe të vërtetat rreth saj

Fizikani i njohur Albert Einstein, në një letër drejtuar presidentit amerikan, Franklin Roosvelt në vitin 1939, e njoftoi atë se nazistët janë në përpjekje për të bërë bombë atomike.

Ndërsa amerikanët në vitin 1941 filluan të zhvillojnë një bombë atomike nën emrin “Projekti Manhattan”. Lideri i projektit ishte amerikani Robert Oppenheimer, ndërsa pjesë ishin shumica e shkencëtarëve gjermanë që kishin ikur nga nazistët. Testimi i bërë në vitin 1945 në New Mexico ishte i suksesshëm.

Më 26 korrik 1945, Britania e Madhe, Kina dhe SHBA-të me anë të deklaratës “Potsdam” i kërkuan Japonisë që të kapitullojë, ndërsa Japonia më 28 korrik njoftoi se nuk do të dorëzohet.

Më pas më 6 gusht u hodh bomba atomike. Perandori japonez i kohës më 15 gusht njoftoi se vendi i tij kapitulloi.

Pas bombës atomike amerikanët njoftuan për vdekjen e 117 mijë personave, ndërsa japonezët rreth gjysmë milionë.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

India mbi 100 mijë raste me Covid-19 në vetëm katër ditë

India ka regjistruar mbi 100 mijë raste të koronavirusit në vetëm katër ditë, deklaroi Ministria indiane e Shëndetësisë për rrjetin informativ amerikan,...

Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë, do paguajmë të gjithë banorët.

Kryeministri Edi Rama tha se ka nisur sot dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave të dëmtuara nga tërmeti tragjik i...

Shkon në mbi 13 milion numri i të infektuarve në botë nga Covid-19

Covid-19 ka ‘gjunjëzuar’ botën. Numri i rasteve të reja vazhdon të rritet ndjeshëm, ku sipas shifrave të publikuara nga universiteti John Hopkins...

Merkel: E paqartë nëse BE do të miratojë planin e fondit të rimëkëmbjes këtë javë

Kancelarja gjermane, Angela Merkel, tha të hënën se nuk është e qartë nëse vendet anëtare të BE-së do të arrijnë një marrëveshje...

Varhelyi takon kryenegociatorin e Shqipërisë: Diskutuam hapat e ardhshëm për vendimin e hapjes së negociatave, me rëndësi përparimi në reforma

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi ka takuar sot kryenegociatorin e Shqipërisë, Zef Mazi për të diskutuar për hapat e ardhshëm...