Pas një përgjumjeje të gjatë, Dielli fillon të zgjohet

Mos i humb

Ekonomia e Eurozonës në vitin 2020 do të tkurret 8 deri 12 për qind

Shefja e Bankës Qendrore Evropiane (BQE), Christine Lagarde, tha se ekonomia e Eurozonës këtë vit do të tkurret prej 8 deri 12...

Covid-19 6 milionë raste infeksioni në botë!

Numri i rasteve pozitive nga infeksioni i koronavirusit në botë është në pragun e 6 milionë për një total prej 365 mijë...

Qeveria paralajmëron vendim të ri për reciprocitetin me Serbinë

Tregu kosovar është vërshuar me produkte të importuara nga Serbia. Këtë e ka mundësuar heqja e taksës më 31...

Reagojmë ndaj kreut të shteti i cili ka filluar të denigroj edhe fjalori e shoqëris tonë

Ne si Lëvizje për Drejtësi dega në Kodër të Trimave Prishtinë , ngremë zërin dhe reagojmë ndaj...

Pas një përgjumjeje të gjatë, Dielli fillon të zgjohet: Janë disa shenja dhe një grup pikash që janë shfaqur në hemisferën e tij veriore, sipas fizikantit diellor Mauro Messerotti, nga Observatori Trieste i Institutit Kombëtar të Astrofizikës (INAF) dhe i Universitetit të Trieste.

”Pamja e tij tregon se riorganizimi i fushës magnetike diellore është duke u zhvilluar dhe tashmë prodhon disa tuba magnetikë të ciklit të ri të aktivitetit, duke krijuar disa grupe sporadike të njollave”, theksoi Messerotti.

”Këto pika në Diell kanë në të vërtetë nënshkrimin e ciklit të ri, sepse ato shfaqen në një gjerësi të madhe dhe e kanë të përmbysur fushën magnetike në lidhje me pikat e ciklit të vjetër, por cikli i ri sapo ka filluar sepse jemi akoma në fazën minimale”, shtoi ai.

Ciklet diellore, të cilat zgjasin mesatarisht 11 vjet, shënohen saktësisht midis periudhave të aktivitetit maksimal të Diellit, në të cilin rritet numri i pikave të diellit, dhe periudhat e aktivitetit minimal, numri i të cilave zvogëlohet.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Janë rregjistruar 13 raste të reja me COVID-19

TREMBËDHJETË RASTE ME COVID-19 DHE DY TË SHËRUAR! Sot më 31 maj 2020, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në...

Qeveria shfuqizon vendimet e mëparshme: Hapen çerdhet, kafiteritë, kufijtë e qendrat tregtare

Qeveria në detyrë ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës, ku ndërmorën vendimin që t’i shfuqizojnë disa nga vendimet që kishin ndërmarrë në...

Rusia regjistroi një rritje të re të rasteve me koronavirus

Për herë të parë që nga 23 maji, rastet e reja shkuan në mbi 9 mijë, pasi 9.268 person rezultuan pozitivë me...

Koronavirusi, Maqedonia e Veriut zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti i Maqedonisë së Veriut, Stevo Pendarovski, shpalli gjendje të re të jashtëzakonshme për 14 ditë për shkak të krizës së krijuar...

Rama për ”Le Monde”: Informacioni i cunguar pashmangshmërisht shndërrohet në një gënjeshtër të madhe

Prishja e ndërtesës së vjetër dhe të shkatërruar të Teatrit Kombëtar, në zemër të Tiranës, për t’u zëvendësuar nga një ndërtesë e...