Pasaporta më e fuqishme, dy shtete aziatike tejkalojnë Gjermaninë

Mos i humb

28 të infektuar me COVID-19 vetëm sot, në gjithë Shqipërinë 174 raste

https://www.facebook.com/edirama.al/videos/639062776892121/ Të prekurit me koronavirus në vendin tonë janë në rritje. Këtë e dëshmojnë edhe të dhënat e...

Mianmar, Këshilli i Çështjeve Islame propozon “përdorimin e xhamive në luftën kundër Covid-19”

Sekretari i përgjithshëm i Këshillit të Çështjeve Islame në Mianmar, Tin Maung Than i propozoi qeverisë përdorimin e xhamive në luftën kundër...

Preket nga koronavirusi deputeti shqiptar. Alimadhi i shtrirë në krevat: Dola pozitiv

Një deputet i Kuvendit të Shqipërisë preket nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur përmes një statusi nga vetë Adriatik Alimadhi, i cili...

Fed-i amerikan tani për tani shmang panikun në tregje nga virusi

Edhe pse hapi i ri i Rezervës Federale të SHBA-së (Fed) për blerjen e pakufizuaratë bonove pjesërisht qetësoi investitorët, ende mbetet e...

Nga një vëzhgim i firmës juridike Henley$Partners që është botuar në të përditshmen më të vjetër dhe më të madhe japoneze “Japan Times”, dy pasaportat më të fuqishme të botës janë të Japonisë dhe Singapurit, me të cilat mund të udhëtohet pa viza në 180 shtete të botës. Pasaporta gjermane bie në vendin e tretë pas pesë vitesh dominim me akses pa viza në 179 shtete.

“Ndryshimi ka ardhur pasi Uzbekistani ka larguar vizat për Japoninë dhe Singapurin në fillim të shkurtit,” përcjell albinfo.ch. “Uzbekistani dëshiron të rrisë numrin e turistëve duke larguar vizat për një numër të madh shtetesh nga Azia dhe Lindja e Mesme.”

Ky është një zhvillim i madh për diplomacinë japoneze, pasi përpara një viti vendosej në vendin e pestë me udhëtim pa viza në 172 shtete.

Në vendin e katërt ndodhen Korea e Jugut së bashku me Spanjën, Danimarkën, Finlandën, Francën, Italinë dhe Suedinë me udhëtim pa viza në 178 shtete. Më pas vijnë Mbretëria e Bashkuar dhe SHBA me 177 dhe 176 shtete respektivisht.

Siria, Iraku dhe Afganistani janë në fund të listës me akses në 28, 27 dhe 24 shtete respektivisht.

Studimi i Henley Passport Index bazohet nga International Air Transport Association (IATA). Henley & Partners thekson se IATA ka të dhënat më gjithëpërfshirëse të informacioneve turistike në botë./Albinfo.ch/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rastet globale të koronavirusit tejkalojnë 800,000 persona

Numri i përgjithshëm i rasteve të konfirmuara nga koronavirusi sot ka tejkaluar 800,000, sipas shifrave të përpiluara nga Universiteti Johns Hopkins me...

Gazetari i Mianmarit përballet me burgim të përjetshëm për një intervistë

Autoritetet e Mianmarit kanë arrestuar një gazetar nën ligjin e diskutueshëm kundër-terrorizmit rreth një raporti lajmesh në lidhje me grupin rebel etnik...

British Airways pezullon të gjitha fluturimet e saj në Gatwick

Avikompania British Airways ka pezulluar të gjitha fluturimet e saj në aeroportin Gatwick pas rënies së kërkesës për shkak të shpërthimit të...

Rreth 1600 persona do të kthehen në Kosovë, të gjithë do të përfundojnë në karantinë

Qindra shtetas të Republikës së Kosovës janë kthyer tashmë në vendlindje, dhe disa qindra të tjerë do të kthehen gjatë ditëve në...

Hollandë, mbi 1 mijë të vdekur nga COVID-19

Numri i të vdekurve nga koronavirusi i ri (COVID-19) në Holandë është rritur 1.039, pasi në 24 orët e fundit jetën kanë...