Pasditeve farmacistë pa diplomë, Urdhri i farmacistëve: abuzimi, shumë i përhapur

Mos i humb

Policia ndalon 16 persona për mosrespektim të masave të qeverisë

Gjatë së hënës, Policia e Kosovës ka ndaluar apo arrestuar 16 persona për mosrespektim të masave të qeverisë. Qytetarët...

Rama: Paralajmërim për disa punëdhënës! Keni 1 javë kohë të plotësoni

Kryeministri Edi Rama ka bërë një paralajmërim për disa punëdhënës dhe një njoftim për disa mijëra punonjës. “Keni 1...

Në Maqedoninë e Veriut, 52 raste të reja me Covid-19 dhe 4 viktima

Janë rritur në mënyrë drastike rastet dhe viktimat nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut. 52 raste të reja dhe 4 viktima janë...

Koreja e Jugut bën hap pas, rimbyll 200 shkolla pas shtimit të rasteve me koronavirus

Pas rihapjes, Koreja e Jugut ka planifikuar dhe një rimbyllje prej koronavirusit. Bëhet fjalë për 200 shkolla në kryeqytetin Seul për shkak...

 

Nëse ju duhet të blini medikamente në orët e vona të pasdites apo në fundjavë, bëni kujdes! Në farmacitë ku drejtoheni, shpesh ata që  ofrojnë këtë shërbim nuk janë farmacistë. Urdhri  i farmacistit ngre me shqetësim këtë fenomen, pasi ka konstatuar disa raste  në Tiranë dhe nëpër rrethe.

Dëfrim Goma, sekretar i përgjithshëm i Urdhrit të Farmacistëve Shqiptar, tha se  ka  ndodhur që në orët e pasdites ose në fundjavë, në farmaci shërbejnë bashkëshorti ose studente.

Heqja e disa kritereve për të hapur farmaci në ligjin e shërbimit farmaceutik iu lë vend këtyre abuzimeve  që në fakt  rriskojnë seriozisht  shëndetin e pacientit

“Sot farmaci hap kushdo. Mjafton të punësohet një drejtues teknik”, tha ai.  

Urdhri i farmacisteve kërkon që këto shkelje të ligjit të konsiderohen shkelje penale dhe drejtuesi teknik, i cili ka përgjegjësi për këto shkelje, të  ndiqet penalisht. Nga ana tjetër, Urdhri u kërkon qytetarëve që  kur drejtohen në farmaci, duhet t’i kërkojnë farmacistit dokumentin që vërteton që ai është  farmacist  dhe mund ta ushtrojë këtë profesion./Top Channel/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Hajdari: Të punojmë pa pushim, të mos e mbyllim mbledhjen derisa të arrihet kompromisi

“Duke qenë se na ndajnë vetëm 24 orë nga mbarimi i afatit që kemi vendosur për të përfunduar reformën zgjedhore dhe ende...

VV nis peticion për zgjedhje të reja, paralajmëron veprime në seancën e votimit të qeverisë

Vetëvendosje ka mbajtur sot një konferencë për media, ku kanë bërë të ditur hapat e ardhshëm që do të ndërmarrin pas verdiktit...

Vasili: Asnjë lëshim Rilindjes për vjedhjen e zgjedhjeve!

Refuzimi nga Rilindja i propozimit të Opozitës së Bashkuar, i cili garanton votën e lirë, eviton mbushjen e kutive të votimit si...

Maqedoni e Veriut, 5 të vdekur dhe 35 raste të reja me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë njoftoi se në 24 orët e fundit u regjistruan pesë raste të vdekjes nga virusi, me çka numri i...

Zvicër: 15 miliardë franga shtesë për sigurimin e të papunëve

Këshilli Federal i ka propozuar Parlamentit një 15 miliardë franga shtesë në funksion të sanimit të tejkalimit të dëmeve të shkaktuara nga...