Pence pretendon se blerja turke e S-400 paraqet kërcënim për Aleancën e NATO-s

Mos i humb

Seanca për rrëzimin e qeverisë Kurti mbahet nesër në orën 11:00

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që seanca për rrëzimin e qeverisë të mbahet nesër në orën 11:00. Vendimi është...

BE bën thirrje për bashkëpunim kundër koronavirusit

Presidentja e Komisionit Evropian (KE), Ursula von der Leyen, lidhur me epideminë e koronavirusit të ri (COVID-19) tha se "Asnjë vend anëtar...

Forcat turke neutralizojnë 5 terroristë të YPG/PKK-së në Siri

Forcat turke të sigurisë kanë neutralizuar 5 terroristë të YPG/PKK-së në rajonin e operacionit "Mburoja e Eufratit" në Siri bëri të ditur...

Regjistrohen vdekjet e para nga koronavirusi në Afrikën e Jugut

Afrika Jugore ka raportuar vdekjet e para të lidhura me koronavirus, teksa numri i rasteve të prekura me këtë sëmundje ka kaluar...

Zëvendëspresidenti i SHBA-së Mike Pence deklaroi se nëse Turqia realizon blerjen e sistemit kundërajror rus S-400, me këtë merr rrezikun për t’u përjashtuar nga programi F-35.

Pence foli në një panel në Washington, të organizuar me rastin e shënimit të 70-vjetorit të themelimit të Aleancës së NATO-s.

“Blerja turke e sistemit ajror S-400 me vlerë 2,5 miliardë dollarë paraqet kërcënim të madh për forcat dhe Aleancën e NATO-s”, ka thënë Pence, duke shtuar:

“Shqetësues është fakti se Turqia vazhdon me këtë plan (blerjen e S-400) përkundër asaj se SHBA-të mundësuan blerjen e sistemit kundërajror Patriot. Nëse Turqia realizon blerjen e sistemit S-400 merr mbi vete rrezikun e përjashtimit nga programi F-35, dhe kjo jo vetëm që do të dobësojë kapacitetin mbrojtës të Turqisë, por do të dëmtojë edhe prodhuesit turq të pjesëve të cilët marrin pjesë në këtë program”, ka thënë Pence.

Ai rikujtoi se Pentagoni ka pezulluar dorëzimin e materialeve dhe përgatitjeve për avionët F-35 dhe lidhur me këtë e kanë informuar Qeverinë turke.

“Turqia duhet të përcaktohet, nëse dëshiron të mbetet partner kritik i Aleancës më të fuqishme ushtarake në historinë e botës apo dëshiron të vë në pikëpyetje këtë partneritet përmes vendimeve të pamenduara për të rrënuar aleancën tonë”, ka thënë Pence.

Para Pence, në këtë takim foli ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu, i cili me këtë rast tha se blerja turke e sistemit S-400 nuk paraqet rrezik për Aleancën e NATO-s dhe as për sistemin amerikan.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...