Pentagoni fond 3.8 miliardë dollarë për murin në kufirin me Meksikën

Mos i humb

Zhduket 15 vjecarja në Vlorë.

Një baba kërkon vajzën e tij të zhdukur prej tre ditësh. E mitura u shpall e humbur pasi që prej së enjtes...

Salianji: SPAK të godasë abuzuesit e pushtetit, arsyet pse ‘aksioni’ kundër Ylli Ndroqit nuk i ngjan atyre të kriminelëve

Ish-deputeti demokrat, Ervin Salianji, reagon pas vendimit të SPAK për të sekuestruar pasuritë e pronarit të RTV ORA NEWS, Ylli Ndroqi.

Liban, rritet në 154 numri i të vdekurve nga shpërthimi në Portin e Bejrutit

Numri i të vdekurve nga shpërthimi i së martës në kryeqytetin e Libanit, Bejrut, është rritur në 154, njoftoi ministri i Shëndetësisë...

Vazhdon zjarri i madh në pyllin e Semanit, në aksion dhe ushtria, shkrumbohen rreth 20 ha

Vijon prej disa ditësh zjarri i madh në pyllin e Semanit. Ndërkohë, Bashkia e Fierit është angazhuar me...

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) ka njoftuar se do të transferojë 3.8 miliardë dollarë nga buxheti i tij për murin në kufirin me Meksikën,  (AA).

Në një informim që Pentagoni ka bërë për Kongresin Amerikan, thuhet se buxheti prej 3.8 miliardë dollarë i ndarë për programet e armëve të ndryshme përfshirë edhe programin e F-35 do të transferohet për murin që po ndërtohet në pjesën jugore të vendit.

Ndër të tjera thuhet se burimi në fjalë do të jepet me qëllimin për të “mbështetur përparësitë më të mëdha të vendit” dhe për të “mbështetur luftën e departamentit të brendshëm kundër kontrabandës së drogës”.

– Trump zgjati situatën emergjente kombëtare

Në anën tjetër edhe presidenti amerikan Donald Trump ka informuar Kongresin se do të vazhdojë situatën emergjente kombëtare të shpallur me 15 shkurt vitin e kaluar lidhur për kufirin me Meksikën.

“Siguria kufitare në pjesën kufitare jugore të vendit dhe situatat e krizës humanitare vazhdojnë të kërcënojnë sigurinë tonë kombëtare”, thuhet në informimin e Trump.

– Kriza e murit në SHBA

Në projektligjin e përkohshëm të buxhetit të miratuar në dhomën e Përfaqësuesve të SHBA në fillim të vitit të kaluar, u nda një fond prej 5.6 miliardë dollarë për murin që do të ndërtohet në kufirin me Meksikën, por pasi Senati nuk e miratoi këtë shumë, mes Trump dhe Kongresit u përjetua një krizë.

Trump kishte deklaruar se nuk do të nënshkruante projektligjin e përkohshëm për shkak se ai nuk përfshinte financimin për murin në kufirin me Meksikën. Mos bërja e hapit prapa nga Demokratët lidhur me financimin e murit, shkaktoi mbylljen pjesërisht të qeverisë federale.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...