Pentagoni fond 3.8 miliardë dollarë për murin në kufirin me Meksikën

Mos i humb

Gjermani, 12 të arrestuar gjatë operacionit kundër grupeve të së djathtës ekstreme

Policia gjermane arrestoi 12 persona nën dyshimin e përfshirjes në formimin e një organizate terroriste të krahut të djathtë, e cila raportohet se planifikonte...

Sulmohet me thikë imami në një xhami në Londër

Policia britanike hyri në një xhami në Londër pasi një sulmues me thikë ka goditur imamin, (AA). Sulmi ndodhi...

Kanë ikur 3 mijë mjekë shqiptarë/ Punësohen në perëndim për pagat dhe kushtet e punës

Mjekët shqiptarë çdo ditë e më shumë po synojnë vendet e Europës ku vendin e parë duket se e mban Gjermania.

OKB: Eksodi nga Siria veriperëndimore tejkalon shifrën 800 mijë

Qeveritë evropiane dhe Kombet e Bashkuara (OKB) të premten shprehën shqetësim për përshkallëzimin e dhunës që ka detyruar më shumë se 800.000 sirianë të...

Departamenti Amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) ka njoftuar se do të transferojë 3.8 miliardë dollarë nga buxheti i tij për murin në kufirin me Meksikën,  (AA).

Në një informim që Pentagoni ka bërë për Kongresin Amerikan, thuhet se buxheti prej 3.8 miliardë dollarë i ndarë për programet e armëve të ndryshme përfshirë edhe programin e F-35 do të transferohet për murin që po ndërtohet në pjesën jugore të vendit.

Ndër të tjera thuhet se burimi në fjalë do të jepet me qëllimin për të “mbështetur përparësitë më të mëdha të vendit” dhe për të “mbështetur luftën e departamentit të brendshëm kundër kontrabandës së drogës”.

– Trump zgjati situatën emergjente kombëtare

Në anën tjetër edhe presidenti amerikan Donald Trump ka informuar Kongresin se do të vazhdojë situatën emergjente kombëtare të shpallur me 15 shkurt vitin e kaluar lidhur për kufirin me Meksikën.

“Siguria kufitare në pjesën kufitare jugore të vendit dhe situatat e krizës humanitare vazhdojnë të kërcënojnë sigurinë tonë kombëtare”, thuhet në informimin e Trump.

– Kriza e murit në SHBA

Në projektligjin e përkohshëm të buxhetit të miratuar në dhomën e Përfaqësuesve të SHBA në fillim të vitit të kaluar, u nda një fond prej 5.6 miliardë dollarë për murin që do të ndërtohet në kufirin me Meksikën, por pasi Senati nuk e miratoi këtë shumë, mes Trump dhe Kongresit u përjetua një krizë.

Trump kishte deklaruar se nuk do të nënshkruante projektligjin e përkohshëm për shkak se ai nuk përfshinte financimin për murin në kufirin me Meksikën. Mos bërja e hapit prapa nga Demokratët lidhur me financimin e murit, shkaktoi mbylljen pjesërisht të qeverisë federale.

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

BE bën thirrje për ndalimin e konflikteve në Idlib

Bashkimi Evropian (BE) ka theksuar se janë të papranueshme sulmet ushtarake të ndërmarra në Idlib nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e...

Izraeli zbaton politikë të re në Afrikë përmes Emirateve të Bashkuara Arabe

Osman Kagan Yucel - Autori i shkrimit është studiues në Qendrën Kërkimore të Afrikës (AFAM) dhe zëvendës koordinator në Qendrën e Koordinimit dhe...

Norvegji, dy gjermanë të vdekur nga orteku

Dy shtetas gjermanë kanë gjetur vdekjen në një ortek afër akullnajës në arkipelagun Arktik Svalbard të Norvegjisë, i cili ndodhet më shumë...

Iran, fillon procesi i votimit për zgjedhjet parlamentare

Në Iran fillon në orët e mëngjesit procesi i votimit në 55 mijë vendvotime në të gjithë vendin për zgjedhjet e legjislaturës...

Izrael, 7 vjet burg për ata që cenojnë karantinën mbi koronavirusin

Izraelitët që cenojnë karantinë të koronavirusit mund të përballen deri me shtatë vjet burg, tha të enjten Ministria e Shëndetësisë, (AA).