Pentagoni pranon se të ardhurat nga nafta në Siri shkojnë për YPG/PKK-në

Mos i humb

Policia e Shtetit mesazh të rëndësishëm qytetarëve: Ja çfarë lejohet nesër, jo lëvizje me makina

Policia e Shtetit njofton të gjithë qytetarët se nga dita e nesërme do të jenë të hapura të gjitha bizneset, si dhe...

Meta: Kambanë alarmi! Lufta kundër kanabisit, kusht për integrimin, çdo neglizhencë pasoja për vendin

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas publikimit të raportit të Qendrës Europiane të Drogave duke e cilësuar një kambanë e...

Kosovë : Votohet Qeveria e re me 61 vota pro e 24 kundër

Në mes të tensioneve jashtë parlamentit dhe replikave të deputetëve Brenda tij, Kuvendi i Kosovës miratoi me 61 vota pro qeverinë e...

Basha takim me përfaqësuesit e Dhomës së Tregtisë: Menaxhimi i krizës, dështimi më i madh i Ramës

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim me përfaqësuesit më të lartë të Dhomës së Tregtisë dhe Industrisë në...

Departamenti amerikan i Mbrojtjes (Pentagon) ka pranuar se të ardhurat nga fushat e naftës që SHBA i kontrollon në Siri shkojnë për Forcat Demokratike Siriane (SDF), shtylla kryesore e së cilës përbëhet nga organizata terroriste YPG/PKK.

“Ne ende punojmë me SDF-në në luftën kundër DEASH-it. Ne vazhdojmë t’i mbështesim ata në mënyrë që ta vazhdojnë luftën kundër DEASH-it”, tha zëdhënësi i Pentagonit, Jonathan Hoffman, duke folur në një brifing me gazetarët.

I pyetur se me çfarë preteksti ligjor SHBA kontrollon fushat e naftës në rajon duke pasur parasysh faktin se në arenën ndërkombëtare fushat e naftës i takojnë qeverive legjitime përkatëse, Hoffman iu shmang përgjigjes duke thënë se “Ne kemi të drejtë të mbrohemi, gjithsecili e di se ku gjendemi”.

“SHBA ka të drejtë të mbrojë amerikanët kundër të gjitha organizatave terroriste, përfshirë DEASH-in. Përpjekjet tona në rajon janë që DEASH të mos e marrë naftën. Ne po ashtu përpiqemi që SDF të përdorë këto fusha si fond në luftën kundër DEASH-it”, tha Hoffman pas një pyetjeje në lidhje me një deklaratë të shefit të Pentagonit, Mark Esper, i cili ka thënë se SHBA do ta pengojë hyrjen e Rusisë dhe Sirisë në këto zona.

I pyetur sërish se mbi çfarë bazash ligjore SHBA kontrollon burimet natyrore brenda kufijve të një shteti tjetër, Hoffman u përgjigj se kjo “buron nga autoriteti i kryekomandantit Trump për luftën kundër DEASH-it”.

“Të ardhurat nga këto fusha të naftës nuk shkojnë për SHBA-në, por për SDF-në”, tha Hoffman në një pyetjeje tjetër lidhur me fushat e naftës në Siri.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Lista me ushqimet e përditshme që treten shpejt dhe mbajnë trupin në formë

Humbja e peshës së tepërt mund të kthehet në një sfidë të vërtetë nëse nuk kujdeseni rreptësisht për ushqimet tuaja. Në shumë...

Nuk ka asnjë sekondë për humbje: Duhet menjëherë të veproni kështu nëse fëmija fillon të ngufatet!

Lodrat e imëta apo objektet të cilat vogëlushët i fusin në gojë janë shkaktare madje për vdekjen e një të tretës së...

Xiaomi Mi CC 10 vjen me një zmadhim optik 12x

Sipas informatave të reja, telefoni i mençur i radhës nga Xiaomi do të bëjë përshtypje me kamerën e tij.

Gjuha shqipe, një ndër gjuhët më të vështira për t’u mësuar nga të huajt

Përvetësimi i gjuhës shqipe është mjaft i vështirë dhe kërkon një sforcim të madh për ta mësuar. Ky është...

ISLAMI DHE MBROJTJA NGA SËMUNDJET

Dr. Amel Kurtishi Islami është një fe që e konsideron dhe e vlerëson shëndetin...