Perëndimi i diellit në Kapadokia, njëri nga rajonet më piktoreske në botë

Mos i humb

SHBA mesazh ngushëllimi dhe mbështetjeje Turqisë për Idlibin

Në një deklaratë nga Departamenti Amerikan i Shtetit, qeverisë turke i shprehen ngushëllimet për dëshmorët e rënë në Idlib, duke iu shprehur...

Operacion i madh i policisë, dy meshkuj e tri femra arrestohen për prostitucion

Policia e Kosovës (PK), Sektori Qendror i Hetimeve i Drejtorisë për Hetimin e Trafikimit me Qenie Njerëzore, pasi ka përdorur masa të fshehta...

Turqi, urdhër arresti për 37 pjesëtarë të dyshuar të FETO-s

Prokurorët turq lëshuan të martën urdhër arresti për 37 persona nën dyshimet për lidhje me organizatën terroriste FETO, grupi që qëndron pas...

Koronavirusi/ Reporterët pa Kufij: Kina të ndalojë censurimin e informacionit

Reporterët pa Kufij (RSF) i bën thirrje qeverisë kineze të ndalojë pengimin e gazetarëve që mbulojnë epideminë e koronavirusit dhe thekson se...

Perëndimi i diellit mbi qiellin e Kapadokias, njëri nga destinacionet më të njohura turistike në Turqi, paraqet atraksion të vërtetë për turistët e shumtë të cilët vizitojnë njërin nga rajonet më pitoreske në botë.

Shëtitja tradicionale me balona në këtë zonë të Turqisë qendrore e cila ofron imazhe të rralla natyrore, po tërheqë gjithnjë e më shumë vëmendjen e turistëve.

Përndryshe, kushtet e motit në këtë zonë lejojnë që shëtitja me balonë të bëhet për rreth 300 ditë në vit, ndërkohë që përskaj këtij aktiviteti, turistët e shumtë në Kapadokia nga lartësirat e saj ndjekin perëndimin spektakolar të diellit.

Në Kapadokia gërshetohen bukuria e natyrës dhe historia duke krijuar kështu njërin nga peizazhet më të bukura në botë.

Ndërsa trendet gjeologjike formuan oxhaqet e bardha, njerëzit gjatë historisë së Kapadokias lanë gjurmët e qytetërimeve të tyre, duke ndërtuar shtëpi në shkëmbinjtë dhe duke i kthyer ato në kryevepra të qytetërimit njerëzor./Rtv Islam/

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

A Është e Dëmshme Kërcitja e Kockave

Për shumë njerëz një nga gjërat e para që bëjnë sapo zgjohen nga gjumi është kërcitja e kockave dhe tërheqja e trupit.

Fërgesë e Ngrohtë me Gjizë e Hudhra

Fërgesa është padyshim një nga traditat më të hershme të kuzhinës shqiptare. E gatuar në mënyra të ndryshme në...

Omëletë e bardhë e shpejtë me dy lloje djathërash: Kafjall i përsosur i cili ju shkrihet në gojë!

Fjala është për omëletën e shpejtë nga të bardhët e vezëve, përgatitja e së cilës zgjat afro dhjetë minuta

Huawei ka prezantuar P40 Lite në heshtje dhe fshehtësi

Huawei do të prezantojë serinë e saj të re P40 në Paris më 26 mars. Sidoqoftë, Huawei po sjell tashmë P40 Lite...

“Përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por bashkësisë ndërkombëtare”

Ministria e Punëve të Jashtme e Gjermanisë porositi se përgjegjësia humanitare në Idlib nuk i takon vetëm Turqisë, por tërë bashkësisë ndërkombëtare...