Perime të Pjekura me Kos e Hudhra

Mos i humb

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Ekonomia gjermane paralajmëron pasoja të paparashikueshme: Vala e dytë e virusit do të ishte rrënim!

Mbyllja rishtas e ekonomisë do të ishte më e dëmshme, se vala e parë e virusit. Ekonomia gjermane paralajmëron nga pasoja të...

Shqipëri : Janë regjistruar 124 raste të reja dhe 4 humbje jete nga covid-19 gjatë 24 orëve të fundit.

Katër pacientë kanë humbur jetën nga COVID-19 në 24 orët e fundit në Shqipëri, ndërsa janë evidentuar 124 raste të reja.

Një pjatë e shijshme, fantastike e pasur me vlera ushqyese dhe ideale për të shoqëruar një vakt të shëndetshëm dreke apo edhe darke.

E përgatitur me perimet më të mira të stinës, të cilat sigurisht mund t’i përzgjidhni sipas dëshirës.

Karrota, patate, speca, kungulleshka, hudhra, patëllxhanë, gjithçfarë perimesh që keni në kuzhinën tuaj mund t’i bëni pjesë të kësaj recete.

Kjo është ndër ndër sallatat tipike shqiptare, e përgatitur prej dekadash nga nënat e gjyshet.

E lehtë, plot shije dhe fantastike për të shoqëruar gatime të ndryshme tradicionale ose jo.

Plotësimi i përbërësve kryesorë të kësaj sallate me kos, vaj ulliri, piper e majdanoz e shndërron atë në një pjatë të preferuar për shijen.

Kjo sallatë është fantastike në shoqërimin e gjellëve të ndryshme, mishrave por edhe të tjera gatimeve të kuzhinës shqiptare.

Jo vetëm shija por mbi të gjitha vlerat ushqyese të saj janë fantastike për organizmin.

AgroWeb.org u sugjeron më poshtë një mënyrë krejt të lehtë të përgatitjes së sallatës së perimeve të furrës në shtëpi, të shoqëruara me kos dhe erëza.

Një mënyrë fantastike për ta shërbyer gjatë vakteve të drekës dhe darkës për gjithë familjen.

Sallata e perimeve të Furrës Krejt Lehtë në Shtëpi  

Përbërësit

(Perimet dhe sasia e tyre për këtë sallatë përzgjidhen sipas preferencës, përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

Dy karrota

Dy patate mesatare

Dy kungulleshka

Dy patëllxhanë mesatarë

Dy speca të kuq

Dy speca të gjelbër

Kripë

Vaj ulliri

Piper i zi pluhur

Piper i kuq pluhur

Majdanoz

Përgatitja

Të gjitha perimet pastrojini mirë me ujë të bollshëm.

Futini të gjitha në zgarën e furrës së parangrohur në 200 gradë dhe lërini të piqen përreth 30-40 minuta.

Pasi të jenë zbutur hiqini nga furra, qërojini me kujdes dhe pritini në copa të vogla sipas dëshirës, vendosini në një pjatancë dhe hidhuni pak kripë.

Për përgatitjen e kosit, ju duhen një gotë kos, hollojeni me disa lugë ujë, hidhini 2-3 thelpinj hudhra të shtypura dhe kripë.

Kosin e përgatitur hidheni sipër perimeve të pjekura që keni në pjatancë, sipuer spërkateni me majdanoz të grirë hollë, vaj ulliri dhe piper të kuq

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Sot në Gjermani filloi testimi i detyruar i udhëtarëve.

Siç ishte paralajmëruar, sot në Gjermani ka filluar testimi i detyruar për koronavirus për të kthyerit nga zonat e rrezikut. Qindra njerëz...

Libani apelon për mbështetje të vendeve arabe pas shpërthimit

Presidenti libanez, Michel Aoun, u bëri thirrje vendeve arabe të mbështesin Libanin, pas shpërthimit masiv në Portin e Bejrutit.

Humb jetën gruaja e ambasadorit holandez që u plagos në shpërthimin në Bejrut

Ka humbur jetën Hedwig Waltmans-Molier, gruaja e ambasadorit të Holandës në Bejrut Jan Waltmans, e cila ishte plagosur rëndë në shpërthimin që...

Rritet ndjeshëm numri i të infektuarve me Covid19 në Itali, 552 raste të reja në 24 orët e fundit

Është rritur ndjeshëm numri i personave të infektuar me Covid19 në Itali. Sipas informacioneve zyrtare, në 24 orët e fundit ka pasur...

Irani regjistron 132 vdekje të reja nga COVID-19

Me 132 vdekjet e regjistruara gjatë 24 orëve të fundit nga koronavirusi i ri (COVID-19), në Iran është rritur në 18.264 numri...