Përmirësoni tretjen me vaj ulliri – 4 kura natyrale që mund t’i përgatisni në shtëpi

Mos i humb

Trump “gjithnjë e më i zemëruar me Kinën” për COVID-19

Presidenti i SHBA-së, Donald Trump të martën deklaroi se zemërimi i tij ndaj Kinës po rritet gjithnjë e më shumë ndërsa pandemia...

Tiranë : Arrestohet vrasësi me pagesë policia dyshohet se do kryente një krim

Një 48-vjeçar ka rënë në prangat e policisë, pasi u kap duke qarkulluar me një motomjet pa targa dhe me armë me...

Hungaria refuzon thirrjen e BE-së për heqjen e kufizimit të udhëtimit për 14 vende

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban deklaroi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) vendi i tij nuk do të...

Hoti takon Ramën në Tiranë, pritet me nderime të larta shtetërore

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti po viziton sot Shqipërinë. Ai atje është pritur me nderime të larta shtetërore nga...

Problemet me stomakun , fryrja apo dhimbja e bakut janë simptoma që ju ndikojnë jetën e përditëshme.

Këto probleme shfaqen kryesisht kur vuani nga sëmundje që lidhen me sistemin tretës apo hani shumë ushqime të thata që përmbajnë shumë sheqer.

Një regjim ushqimor i varfër në ujë dhe fibra do t’ju shkaktojnë vështirësi në funksionimin normal të sistemit tretës.

Një ndër zgjidhjet më të shpejta dhe të shëndetëshme me të cilën mund të kuroni këtë problem është kura me vaji ulliri.

Vaji i ullirit ndihmon në tretje dhe funksionon si kurë kryesisht për sheqtësimet e stomakut dhe zorrës së trashë.

AgroWeb.org ju sugjeron 4 kombinime të thjeshta të cilat do t’ju ndihmojnë të evitoni problemet me tretjen dhe ndjesinë e fryrjen e barkut.

Vaj ulliri dhe lëng limoni
Një recetë ekonomike me efekt të menjëhershëm.

AgroWeb.org ju këshillon të mos shtoni shumë limon në mënyrë që të evitoni aciditetin e stomakut.

Përbërësit

5 ml, pra një lugë gjelle, lëng limoni

15 ml vaj ulliri

Përgatitja
Përziejini bashkë të dy përbërësit dhe konsumojini rregullisht çdo darkë para se të shkoni për të fjetur.

Kjo kurë do të ndihmojë në tretjen e shpejtë të ushqimit duke parandaluar kapsllëkun.

Përdoreni rreth 15 ditë.

Vaj ulliri dhe kos
Megjithëse është një bashkim i pazakontë, ka shumë avantazhe.

Kosi është një burim i stimulimit të tretjes së ushqimeve.

Përbërësit

250 ml kos

15 ml vaj ulliri

Përgatitja
Shtoni vaj ulliri tek kosi dhe konsumojeni tre herë në ditë më stomakun bosh, pra para ushqimit.

Kjo kurë do t’ju ndihmojë të ndiheni me të lehtë dhe më pak të fryrë.

Vaj ulliri dhe banane
Banania është e pasur me kalium që ndihmon në stimulimin e tretjes.

Nëse e përzieni me vajin do të stimulojë lëvizjen natyrale të sistemit tretës duke parandaluar fryrjen.

Përbërësit
1 banane

15 ml vaj ulliri

Përgatitja
Prisni bananen në feta të holla dhe shtypeni.

Sipër hidhini një lugë kafe vaj ulliri dhe pasi të keni përfituar një masë kompakte konsumojeni.

Vaj ulliri dhe kafe
Ky kombinim i pa zakontë do t’ju ndihmojë të stimuloni muskujt e zorrëve.

Përbërësit
250ml kafe e nxehtë

125ml vaj ulliri

Përgatitja

Përzieni kafen me vajin dhe pijeni çdo mëngjës për rreth 15 ditë në muaj.

Adoptojeni këtë recetë në regjimin tuaj të përditëshëm për të parandaluar problemet me tretjen.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Përmbytet një varkë në Nigeri, humbin jetën 21 persona

Të paktën 21 persona e kanë humbur jetën si pasojë e përmbytjes së një varke pasagjerësh në jug të shtetit afrikan Nigeri.

Gjermania regjistron 4 të vdekur nga Covid-19 në 24 orët e fundit, 219 raste të reja

Katër persona kanë humbur jetën në Gjermani për shkak të koronavirusit në 24 orët e fundit. Po ashtu mësohet...

Rusia ka regjistruar 6611 raste të reja të infeksionit

Në 24 orët e kaluara, Rusia ka regjistruar 6.611 raste të reja të koronavirusit. Sipas autoriteteve, numri i përgjithshëm...

Bardh Spahia pyetje të hapur kryeministrit Rama: Na trego

Ish-deputeti i PD-së, Bardh Spahia përmes një statusi në Facebook thotë se qeveria Rama nuk ka asnjë strategji për të vënë nën...

CNN: Në veriun e Kinës po shpërthen murtaja bubonike!

Burime spitalore atje njoftuan me urgjencë autoritetet lokale të cilat kanë lëshuar një alarm të nivelit të tretë për parandalimin e murtajës....