Pija para gjumit që ju heq 1 kg dhjamë brenda muajit (Receta)

177
0

Kemi bashkuar një listë të recetave më të mira të pijeve shtëpiake që do t’ju ndihmojnë të hiqni yndyrën, të jeni më të shëndetshëm si dhe të mbushni energji.

Këto janë receta themelore, dhe ju mund t’i përshtatni ato sipas shijes tuaj: shtoni sheqer më pak, përdorni më shumë përbërës të shëndetshëm, përdorni vetëm ujë!

Pije për humbje yndyre me kastravec:

Përbërësit:

1 kastravec

1 tufë majdanoz ose cilantro

1 limon

1 lugë xhenxhefil i integruar

1 lugë lëng aloe vera

1/2 gotë ujë

Si ta bësh:

Bëni lëng me përbërësit e listuar dhe konsumoni një gotë pije para se të shkoni në shtrat. Ju mund ta vazhdoni atë për një muaj dhe pastaj të merrni një pushim prej një jave. Nëse keni nevojë, mund të filloni përsëri ciklin.

Kastravec i freskët me lime

Përbërësit:

1 lime

2 kastravecë

1 portokalli e madhe

Mjaltë sipas shijes

Nenexhik sipas shijes

1 litër ujë të gazuar

Si ta bësh:

Fusni kastravec në blender dhe prijeni në feta një tjetër. Shtrydhni lëngun nga portokalli dhe limja. Kombinoje kastravecat, lëngun dhe mjaltin në një shtambë të madhe dhe përziejini së bashku. Shto ujin e gazuar dhe mbusheni me gjethe të freskëta nenexhik.

Pije me dardhë dhe sherebelë

Përbërësit:

10 gjethe sherebele të freskët

1 limë

250 ml lëng dardhe (të freskëta ose të paketuara)

250 ml ujë të gazuar

1 dardhë

akull

Si ta bësh:

Prijeni në feta gëlqeren, prijeni dardhën në kube dhe vendosini në një shtambë. Shto sherebelën e shtypur me pirun. Thërrmoni akullin duke përdorur një përpunues të ushqimit ose një çekiç. Shtoni akullin e copëtuar, lëngun e dardhës dhe ujin e gazuar dhe përziejeni pijen tuaj.

Pije qitro dhe kanellë

përbërësit:

500 ml lëng grejpfrut (të freskëta ose të paketuara)

500 ml ujë të gazuar

1 gotë uji

2 shkopinj kanellë

1 farë anise

gjethe menteje

akull

pak sheqer

Si ta bësh:

Kombinoje sheqerin, ujin dhe kanellën në një tigan dhe bëni një shurup. Ziej atë për pesë deri në dhjetë minuta derisa sheqeri shkrihet. Lere të qetësohet. Përzieni lëngun, shurupin dhe ujin e gazuar në një enë. Shtoni akullin dhe zbukurojeni atë me nenexhik dhe anise.

Pije energjike me limon

Përbërësit:

5 limona

1 litër ujë të gazuar

nenexhik

akull

Si ta bësh:

Shtrydhni lëngun nga katër limona. Kombinoje lëngun dhe ujin e gazuar në një kavanoz. Shërbejeni limonadën me akull dhe nenexhik.

Pije indiane me aromë

Përbërësit:

4 lime

xhenxhefil sipas shijes

nenexhik

1 litër ujë të gazuar

1/2 gotë uji

akull

pak sheqer

Si ta bësh:

Shtrydhni lëngun nga limet. Kombinoje sheqerin dhe 1/2 gotë ujë në një tigan dhe ziej atë derisa sheqeri shkrihet. Hidhni xhenxhefil dhe shtojeni atë në shurup. Kur fillon të vlojë, fikeni furrën. lërë të frohet. Shtoni lëngun e limes, ujin e gazuar dhe akullin.

Musht molle

Përbërësit:

1 litër lëng molle (të freskëta ose të paketuara)

nenexhik

100 ml lëng limoni

1 limon

akull

Si ta bësh:

Prijeni limonib në feta. Kombinoje lëngun e mollës dhe lëngun e limonit në një shtambë. Shtoni feta limoni, nenexhik dhe akull. Ju mund ta shërbeni pijen me feta molle.

Pije perimesh

Përbërësit:

1 litër ujë i gazuar

sheqer sipas shijes

3 kastraveca

1 spec i madh zile

1 lime

3 limona

nenexhik

akull

Si ta bësh:

Prijeni në feta specin dhe dy kastravecat dhe spërkatini ato me sheqer një orë para gatimit. Prijeni në feta kastravecin e fundit dhe një limon. Hiqjani lëkurën limes dhe shtrydheni. Pastaj lëngun e dy limonave.

Vendoseni nenexhikun në një enë qelqi. Shtoni lëkurëne limes dhe feta limoni, trangujve dhe piper zile kur ata janë ende të njomë. Hidhni dhe lëng limoni dhe ujë të gazuar. Shtoni akullin e grimcuar. Gati për ta pirë.

Pije ananasi

Përbërësit:

1 litër ujë të gazuar

1 limon

1 kanë të ananasit me lëngun e tij

nenexhik

Si ta bësh:

Vëreni ujin të ziejë në një tigan. Qërojeni limonin dhe shtrydhni lëngun. Shtoni sheqerin në ujë dhe ziejeni derisa të shkrihet tërësisht. Pastaj shtoni lëkurat e limonit dhe lëreni të ftohet. Hidh shurupin në një kanë përmes një sitë. Shto lëng limoni dhe ananas.

Prijeni ananasin dhe shtojani pijes. Lëreni të ftohet në temperaturën e dhomës dhe vendoseni në frigorifer. Zbukurojeni me feta pineapple të freskëta para se ta shërbeni./Kosova Post/

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here