Pirja i ujit ulë rrezikun e prekjes nga dementia!

95
0

Rreziku i prekjes nga dementia mund të zvogëlohet me një ndryshim të dietës dhe mënyrës së jetesës.

Për të ulur rrezikun e prekjes harresa dhe konfuzioni, duhet të pini ujë rregullisht, shkruan Express.co.uk, transmeton Klan Kosova.Pirja e lëngjeve mund të luajë rol kyç në parandalimin e mundësisë së zhvillimit të demetnias sipas Alzheimer Society.

Mbajta i hidratuar, duke pirë ujë, qumësht me pak yndyrë dhe pije që nuk përmbajnë sheqer, poashtu mund të parandalojnë edhe disa situata tjera.

“Secili njeri duhet të synojë që të pijë në mes të gjashtë deri në tetë gota unë në ditë”, thonë nga shoqata.

“Duke u plakur rreziku i prekjes nga dementia rritet dhe ka të dhëna që tregojnë se ka disa gjëra që mund të bëjnë që rreziku të zvogëlohet”.

“Ato përfshijnë: mbajtjen aktiv, ngrënia e shëndetshme dhe ushtrimet mendore”.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here