Pite shumë e shijshme me mollë, arra dhe çokollata: Nuk kushton shumë, ndërkaq gatuhet në çast!

Mos i humb

Një 45- vjeçari nga Skrapari vdiq dje nga AH1N1

45- vjeçari Vjetor Alushi nga Skrapari i cili u diagnostifikua me gripin AH1N1 dhe vdiq në Sanatorium në Tiranë kishte probleme prej...

Koronavirusi/ Manastirliu mbledh Task-Forcën: Shqipëria deri në këto momente s’ka asnjë rast të konfirmuar

Në sallën e mbledhjes së emergjencave të aeroportit, në Rinas, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka mbledhur Task-Forcën për koronavirusin, nga ku...

Gjermani, evakuohet një xhami pas lajmërimit për bombë

Këln Një xhami në Pforzheim, në krahinën federale gjermane Baden-Wurttemberg, është evakuuar për shkak të lajmërimit për bombë (AA).

Gjobë deri në 5 vite burg/ Dënimi që rrezikon vajza e mesazhit zanor në whatsapp

Pas përhapjes ditën e djeshme të një mesazhi zonor ku një vajzë dëgjohej të thoshte se në vendin tonë ka persona të...

 

 

Gatuajeni këtë pite të thjeshtë dhe të shijshme.

Deserti juaj me siguri do të marrë falënderime, ndërkaq edhe për shije më të mirë të pites në mollë shtoni arra të grira dhe rrush të thatë.

Përbërësit:

– 1 filxhan i kafes / 200 g miell,
– 1 filxhan grizë,
– 1 filxhan kokos,
– 1 qeskë e vogël për ëmbëlsira,
– 100 g arra të grira,
– pak lëvore limoni apo portokalli,
– 1 filxhan sheqer,
– 1 sheqer vaniljeje,
– 100 g rrush të thatë,
– 5 molla të bluara,
– pak kanellë,
– 100 g margarinë të shkrirë.

Udhëzimi:

Përzieni miellin, kokosin, grizin, pluhurin për ëmbëlsira dhe sheqerin.

Në mollë qitni kanellë, sheqer, arra të grira dhe rrush të thatë.

Tepsinë lyeni me margarinë, dhe në fund qitni një filxhan përzierje të thatë, pastaj gjysmë molle, pastaj përzierjen e thatë, pastaj mollë dhe përzierjen e thatë, ndërkaq sipër margarinën e shkrirë.

Piqeni në 200 gradë celsius 30 minuta derisa të skuqet mirë. Mundeni sipër t’i qitni çokollatë të shkrirë.

Priteni vetëm atëherë kur të ftohet.

Pitja pa vezë, nuk kushton shumë dhe është e lehtë për gatim. Pra, provojeni dhe binduni edhe vetë.telegrafi

- Reklamë -
- Reklamë -

Të fundit

Arrat mund ta përmirësojnë kujtesën

Ngrënia e arrave mund ta përmirësojë performancën në testet e funksioneve kognitive, duke i përfshirë testet për kujtesën, përqendrimin dhe shpejtësinë e...

Një truk i cili ju garanton krepa më të buta

Falë këtij truku, gjithmonë do të gatuani krepa të shijshme! Nga receta standarde dallohet vetëm në mënyrën e shtimit...

LG V60 ThinQ 5G lansohet zyrtarisht me ekran të dyfishtë

LG kanë qenë të qëndrueshëm në shtytjen e aksesorit Dual Screen për mjaft kohë, pasi prodhuesi Korean nuk ka ende pajisje të...

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike: Në Kosovë nuk ka koronavirus

Nga data tetë e këtij muaji deri më sot, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën rRT-PCR, janë testuar gjithsej...

Thaçi takohet me Pompeon, ja çfarë u bisedua

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, është pritur në Departamentin Amerikan nga Sekretari i Shtetit, Mike Pompeo. Thaci ka treguar...