“Plani për Jerusalemin, sulm ndaj umetit musliman”

Mos i humb

Një në dy shtetas të BE-së kërkojnë informacione shëndetësore në internet

Sipas një studimi të Eurostat, një në dy shtetas të BE-së (53 për qind) të moshës 16-74 vjeç kanë kërkuar online informacione...

As sot nuk u fal xhumaja, myftiu Tërnava jep mesazhin e javës

Të nderuar besimtarë e besimtare kudo që jeniTë nderuar qytetarMotra e vëllezër!Falënderoj të Madhin Zot, Mëshiruesin e Mëshirëbërësin , Atij i takon...

Tre të vdekur në një aksident trafiku në autostradën Prishtinë – Shkup

Tre persona kanë humbur jetën në një aksident trafiku që ka ndodhur në Autostradën Prishtinë – Shkup, në afërsi të Babushit.

VV-ja e prerë: Thaçi le të mendojë datën e zgjedhjeve, nuk dërgojmë emër për Kryeministër

Lëvizja Vetëvendosje po i kërkon Presidentit Thaçi që të mendojë datën e zgjedhjeve në vend se të kërkojë emra për kryeministër të...

Kryetari i Byrosë politike të Hamasit, Ismail Henije, paralajmëroi se plani i SHBA-ve për njohje të Jerusalemit si kryeqytet të Izraelit është i rrezikshëm.

Henije, për kanalin Al-Jazeera me qendër në Katar deklaroi se vendimi i SHBA-ve është një “aventurë” dhe “bixhoz i pallogaritur”, pasojat e të cilit nuk mund t’i parashikojë askush.

“Ky vendim do jetë fillimi i një periudhe me zhvillime të frikshme për rajonin dhe ka cilësinë e një sulmi ndaj popullit palestinez, vlerave të shenjta që Jerusalemi i posedon dhe ndaj umetit musliman”, tha Henijje, duke i bërë thirrje qeverisë amerikane të heqë dorë nga vendimi.

Ai vlerësoi se marrja e vendimit “do të jetë përfundim zyrtar i afatit për zgjidhje” dhe shtoi se populli i Palestinës nuk do të dorëzohet para prirjeve të fundit të SHBA-ve dhe se e posedon fuqinë për ta zhvlerësuar vendimin e marrë.

“Vendimi nuk do t’i ndryshojë të vërtetat gjeografike dhe historike. Jerusalemi do të mbetet nën identitetin musliman dhe arab. Në tokat tona nuk ekziston një shtet i quajtur Izrael, andaj nuk ka pse të ketë kryeqytet të tij”, theksoi Henijje.

Ndryshe, pritet që presidenti i SHBA-ve Donald Trump të deklarojë vendimin e marrë për zhvendosje të ambasadës nga Tel Avivi në Jerusalem, edhe përkundër rezolutës 478 të Këshillit të Sigurimit në vitin 1980 e cila nuk e njohu aneksimin e Jerusalemit Lindor dhe shpalljen për kryeqytet./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...