Po afron koha, receta e duhur për bakllava turke

Mos i humb

Studimi: Covid ka ndryshuar, qarkullon një version europian më shumë infektues por më pak vrastar

Sipas studiuesve, sot në botë po qarkullon një degëzim më infektues i Sars-Cov-2, një variant i ri në gjenomën virale të Covid-19,...

Janë regjistruar 4 viktima dhe 126 raste të reja me Covid-19 në Maqedoninë Veriore

Gjatë 24 orëve të fundit në Maqedoninë Veriore prej 1140 testimeve të realizuara, 126 kanë rezultuar pozitiv me Covid-19. Ndërsa 4 persona...

Dijetari dhe zullumqari

https://youtu.be/tC2lGPPYo9M Titulli: Dijetari dhe zullumqariAutor: Dr. Jusuf KardaviPërktheu: Ymer MusaRedaktor: Shkëlzen HalimiRedaktore gjuhësor: Fatmire AjdiniKopertina: Bashkim MehaniPërgatiti...

SHBA përgatitet për ‘valën e dytë’, ble gjithë stokun e ilaçit Remdesivir deri në shtator

Shba ble gjithë rezervat e medikamentit të koronës në gjith botën deri në shtator duke u përgatitur për valën e dytë.

Po afron koha, receta e duhur për bakllava turke

Përbërësit:

1 kg miell

6 të verdha veze

1 gotë vaj

1 gotë ujë

1 kg arra të grira

½ kg gjalp fshati

Përgatitja:

Si fillim, zemë brumin, nëse ka nevojë për më teper uje, ia shtojmë. E mbulojmë atë dhe e lemë të vijë për 2 orë.Pas 2 orësh, e ndajmë brumin në 4 pjesë, ku çdo pjesë e ndajmë në 20 copa, për çdo 10 copë do të formojmë një petë të madhe. E lyejmë tepsinë me gjalp dhe shtrojmë petët, mbasi kemi shtruar 2 petë hedhim një shtresë me arra. Mbasi i kemi shtruar petët hedhim gjalpin e shkrirë, e shpërndajmë në mënyrë të njëtrajtshme. Nxehim furrën paraprakisht, fillimisht e pjekim në 150′ për 1 orë, pastaj e ulim temperaturën në 100′. Pjekja merr kohë nga 4-4.5 orë.

Për shërbetin:

1 kg ujë

2 kg sheqer

pak lëng limoni

vanilje

Pasi bakllava është ftohur, ia hedh shërbetin të ngrohtë. E mbulon me letër alumini tepsinë. Pas 24 orësh është gati për tu shijuar. Ju bëftë mirë./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kosovë : Vdesin edhe 6 persona në QKUK nga Covid-19

Qendra Klinike Universitare e Kosovës, përkatësisht klinikat e saj ku po trajtohen pacientët e prekur nga Covid-19 kanë njoftuar se gjatë ditës...

Hoti u bën thirrje grupeve parlamentare të mbajnë seancën për rishikim të buxhetit

Kryeministri Avdullah Hoti, u ka bërë thirrje grupeve parlamentare dhe deputetëve të Kuvendit të Kosovës që të gjendet një formë për mbajtjen...

Eurostat: Në dy muaj 140 mijë viktima, të përqendruara në 50 rajone

Sipas ‘Eurostat’, në vetëm dy muaj janë regjistruar 140 mijë viktima nga infeksioni I koronavirusit, të gjitha të përqendruara kryesisht në 50...

Irani merr një vendimin ndryshe për maskat , 2500 infeksione të reja

Presidenti i Iranit, Hassan Rohani deklaroi se të gjithë iranianët që nuk mbajnë maska, nuk do të kenë qasje në shërbimet shtetërore...

Australi, autoritetet fusin në karantinë 3000 banorë të Melburn-it

Përballë ringjalljes së infeksioneve të reja të shkaktuara nga Covid, në Melburn, në Australi, rreth 3000 persona i janë nënshtruar masave të...