Pogaçe e mbushur me mish të bluar!

Mos i humb

Meta kthen ndryshimet në ligj: Krijon hapësira për keqpërdorimin e policisë në proceset zgjedhore

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend sërish një tjetër ligj. Bëhet fjalë për ligjin nr. 74/2020 “Për vlerësimin kalimtar...

Vazhdon rritja e numrit të rasteve me COVID-19 në kryeqytetin japonez

Autoritetet shëndetësore konfirmuan 243 raste të reja në Tokio për ditën e dytë radhazi me më shumë se 200 raste të raportuara...

Arrestohet në pikën kufitare të Morinës Maqedonasi në kërkim ndërkombëtar

Një tjetër person i shpallur në kërkim ndërkombëtar arrestohet nga Policia e Shtetit. Bëhet fjalë për një 37 vjeçar maqedonas të shpallur...

Spanjë: Policia mbyll disa plazhe

Të dielën në Spanjë turma të mëdha njerëzish i ishin drejtuar bregdetit. Kjo ka detyruar policinë spanjolle të kthejë mbrapsht një numër...

Këtij kombinimi të përsosur të aromave dhe shijeve nuk mund t’i rezistojnë as llupësit më të mëdhenj.

Përbërësit:

– 20 g tharm,
– pak sheqer,
– pak kripë,
– 200 g jogurt,
– 50 ml vaj,
– 500 – 600 g miell,
– 3 vezë,
– 250 g mish të bluar,
– një qepë e vogël,
– 1 spec i kuq,
– 1 domate e vogël,
– piper dhe kripë.

Përgatitja:

Ngjisheni brumin me tharm, pak ujë, 2 vezë, jogurt, vaj, kripë dhe miell, derisa të bëhet i lëmuar dhe i butë dhe lëreni të bymehet.

Në vaj fërgoni qepën e grirë, shtoni specin e grirë dhe mishin e bluar dhe në fund domaten e prerë në kube.

Fërgoni dhe në të shtoni të bardhët e vezës, kripën, piperin, mundeni të shtoni edhe pak erëza.

Brumin e bymyer zhvillojeni në formë drejtkëndëshi, qitni mishin dhe bashkoni skajet, edhe nga njëra anë edhe nga tjetra lëreni në atë mënyrë që të shihet filli.

Rendisni në tepsi në formë rrethi.

Lëreni që pogaçja të bymehet, lyeni me të verdhët e vezës, qitni sipër farëra dhe kripë të trashë dhe piqeni në 200 gradë rreth 35 – 40 minuta.

Është shumë dekorative, ndërkaq shija e mrekullueshme!

Ju bëftë mirë!

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rama-Bashës: Mos na provokoni! S’ua kemi borxh as ne, as populli. Morët gjithçka deshët!

Kryeministri Edi Rama vazhdon t’i bëjë thirrje Bashës për çështjen e marrëveshjes së 5 qershorit, ku përsërit thirrjen që opozita jashtë parlamentit...

Në botë janë 562 mijë viktima dhe 12,6 milion të infektuar

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 12 milion, përkatësisht 12,631,065 sipas Worldometers.

Ambasada e SHBA-së: Kuvendi ka humbur shpërqendrimin, njerëzit e Kosovës meritojnë më mirë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar ndaj veprimeve të mbrëmshme që ndodhë në Kuvend, konkretisht sulmit verbal...

Erdoğan: Më 24 korrik do të falet namazi i xhumasë në Ajasofja

Në një fjalim drejtuar kombit, presidenti Erdoğan komentoi statusin e ri të Ajasofjas, e cila u përdor si një muze në dekadat...

Hajdari flet me gjuhën e Ramës, i nxjerr videon e dytë Lulzim Bashës

Teksa kishte dalë në një konferencë për mediat, pas vendimit për ndryshime kushtetuese, që sjellin hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve...