Pompeo: SHBA-të do të zbatojë sanksione ndaj Iranit

Mos i humb

Kurti: Në Kosovë janë mbi 80 deputetë të gatshëm të rrezikojnë edhe jetët e qytetarëve vetëm që të …

Vetëm pas 51 ditësh dje në Prishtinë u rrëzua qeveria e Kryministrit Albin Kurti. Deputetët në shumicë votuan pro mocionit të mosbesimit...

“Durim, besim dhe durim përsëri”/ Rama publikon videon: Ushqime dhe barna për 12,749 familje

Qindra familje të tjera kanë marrë ndihma ushqimore dhe barna, deklaron kryeministri i vendit, Edi Rama, në një kohë kur vendi ynë...

Ministri turk i Shëndetësisë: Do të fillojmë prodhimin e respiratorëve vendas

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka deklaruar se vendi i tij do të fillojë me prodhimin e respiratorëve vendas për të...

Një ekip mjekësh nga Rusia me 150 persona mbërrijnë sonte në Itali

Kreu i qeverisjes rajonale të Lombardisë në Itali, Attilio Fontana, ka bërë të ditur se mbrëmjen e së mërkurës në Bergamo do...

 

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) sot do të fillojnë me implementimin e pakos së parë të sanksioneve ndaj Iranit, deklaroi sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo.

Pompeo me gazetarët bisedoi gjatë kthimit nga vizita në vendet aziatike.

Kryediplomati amerikan deklaroi se Shtëpia e Bardhë sot do të shpalosë detaje mbi vendosjen e sanksioneve ndaj Iranit. “SHBA-të do të vendosin këto sanksione. Këto janë pjesë e rëndësishme e përpjekjeve tona kundër aktiviteteve qëllimkëqija ndaj Iranit”, tha Pompeo.

Ai shtoi se administrata amerikane është e gatshme të ulet me Teheranin, porse Irani para kësaj duhet të vendos ndryshime të rëndësishme në politikën e tij. Sekretari amerikan tha se “Irani doemos duhet të sillet si vend normal”.

Paraprakisht, Departamenti i Thesarit i SHBA-ve njoftoi se do të implementojë pjesën e parë të sanksioneve ndaj Iranit duke filluar nga 6 gushti, ndërsa pjesën tjetër nga 4 nëntori.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...