Popullsia e BE-së zvogëlohet në 447,7 milionë pas largimit të Britanisë

Mos i humb

OKB: Sistemi shëndetësor në Shqipëri mund të shkojë drejt kolapsit.

Sistemi shëndetësor i Shqipërisë mund të kalojë në kolaps, për shkak të pandemisë. Dhe kjo nuk lidhet vetëm pasojat e koronavirusit, por...

OFL iu kërkon burimet e pasurisë pesë ‘të fortëve’

Operacioni Forca e Ligjit vazhdon me të njëjtin intensitet nëë të gjithë territorrin e Republikës. Këtë herë, OFL ka...

Tragjike në kosovë, dy vëllezër vdesin në një ditë nga Covid-19 në Pejë

Dy vëllezër që ishin haxhi, Mustafë Zekaj dhe Zekë Zekaj, të moshës 85 dhe 78 vjeç, vdiqën gjatë natës në Novosellë të...

Ministri i Jashtëm i Kroacisë: Vuçiqi në linjë të politikës së Millosheviqit për Serbinë e Madhe

Ministri i Punëve të Jashtme të Kroacisë, Gordan Grliq Radman, i është kundërpërgjigjur presidentit serb, Arleksandar Vuçiq, i cili ka thënë se...

Popullsia e 27 shteteve anëtare të Bashkimit Evropian (BE) në vitin 2020 u bë 447,7 milionë.

Zyra e Statistikës Evropiane (Eurostat) publikoi të dhënat rreth popullsisë së vendeve të BE-së të datës 1 janar 2020.

Sipas kësaj, popullsia e 28 vendeve anëtare të BE-së në vitin 2019 ishte 513,5 milionë, ndërsa në vitin 2020 me largimin e Britanisë u zvogëlua.

Gjermani me popullsi prej 83,2 milionë është në vendin e parë, pastaj vjen Franca me 67,1 milionë, Italia 60,2 milionë, 47,3 milionë Spanja dhe me 38 milionë Polonia.

Në vendet e BE-së në vitin 2019 janë lindur 4,2 milionë njerëz, ndërsa 4,7 milionë vdekje. Në periudhën e njëjtë 900.000 persona kanë migruar.

Në periudhën në fjalë popullsia e Turqisë u regjistrua 83.154.997.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rusia gjen vaksinën kundër covid-19, Putin: Brenda pak ditësh do jetë gati

Në një kohë kur numri i të infektuarve nga Covid-19 ka arritur në 20 milionë, Rusia jep lajmin e mirë për gjetjen...

Liderja opozitare në Bjellorusi largohet nga vendi

Liderja e opozitës në Bjellorusi, Svetlana Tikhanouskaya, ka udhëtuar në Lituani dhe është e sigurt, tha ministri i Jashtëm i Lituanisë, Linas...

Kryeparlamentari i Marokut: Liga Arabe ka nevojë për reforma rrënjësore

Kryetari i Parlamentit të Marokut, El-Habib el-Maliki, tha se Liga Arabe ka nevojë për reforma gjithëpërfshirëse. Në një intervistë...

Krujë: Dogji furrën për prodhimit e gëlqeres, procedohet penalisht 49-vjeçari

Një 49 vjeçar, banues në fshatin Burizanë, Krujë është proceduar penalisht për për veprën penale “Ndotja e ajrit”. Policia...

Turqia do t’i vazhdojë aktivitetet sizmike në Mesdheun Lindor

Turqia është vendosur të lëshojë një licencë për sondime në pjesën perëndimore të shelfit të saj kontinental në rajonin e Mesdheut Lindor,...