Presidenti i Brazilit konsideron emërimin e djalit si ambasador në SHBA

45
0

Presidenti i Brazilit tha se po konsideron mundësinë për të caktuar djalin e tij si ambasador në SHBA, në përputhje me lidhjet më të fuqishme me Washingtonin që kur ai mori mandatin e presidentit.

Lideri i ekstremit të djathtë, Jair Bolsonaro u tha gazetarëve se djali i tij Eduardo do të ishte person “i përshtatshëm” dhe se është “i kualifikuar me përsosmëri” për të shërbyer në Washington, shkruan e përditshmja spanjolle El Periodico.

Eduardo Bolsonaro tha se do të pranonte “çdo mision” të ofruar nga babai i tij, duke shtuar se akoma nuk është bërë një kërkesë formale ndaj tij për të marrë nën udhëheqje ambasadën në Washington.

Bolsonaro, i cili ndjek hapat ideologjikë të babait të tij dhe është një këshilltar joformal për politikë të jashtme i presidentit, do të duhet të japë dorëheqje nga Dhoma e Deputetëve nëse e pranon pozitën e ambasadorit.

Në zgjedhjet e tetorit të vitit të kaluar, Bolsonaro fitoi ulëse në kuvend me një diferencë historike.

Jair Bolsonaro, i cili ka një karrierë ushtarake dhe që është i njohur për politikat pro-amerikane, fitoi zgjedhjet presidenciale të vitit të kaluar duke u mbështetur në retorikën e tij të fuqishme ndaj krimit dhe korrupsionit.

Në sinkronizim me politikën amerikane, Bolsonaro po ashtu ka mbështetur opozitën në Venezuelën fqinje.

PËRGJIGJU

Please enter your comment!
Please enter your name here