Presidenti i Filipineve ofron të injektohet me vaksinën ruse kundër COVID-19

Mos i humb

Si Të Largoni Aromën E Vezës Në Çdo Recetë Gatimi

Besojeni ose jo, në botë ka shumë njerëz që nuk i honepsin vezët apo aromën e tyre. Është pikërisht...

Shtyhet me 1 javë Samiti i BE, Presidenti i Këshillit Europian vetëizolohet pas kontaktit me një roje sigurie të infektuar me COVID-19

Një zëdhënës i Presidentit të Këshillit Evropian Charles Michel tha se samiti i udhëheqësve të Bashkimit Evropian i planifikuar për të enjten...

Tërmeti i dëmtoi pallatin ku banonte, qytetarja në Kombinat denoncon: E vlerësuan se duhet shembur, 9 muaj asgjë konkrete

Konstandina Konini banonte në një pallat në Kombinat derisa tërmeti i 26 nëntorit përfshiu edhe banesën e saj duke ia dëmtuar në...

Pandemia shtyn karnavalet në Brazil/ Zyrtarët: Caktimi i datës së re do të varet nga…

Pandemia me koronavirus ka shtuar një tjetër viktimë në listën e gjatë të ngjarjeve vjetore të anuluara apo të shtyra për shkak...

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, ka ofruar që të jetë personi i parë që injektohet me vaksinën e Rusisë kundër koronavirusit të ri (COVID-19), e cila pretendohet se është antitoksina e parë e regjistruar kundër pandemisë.

“Unë mund të jem i pari me të cilin ata mund të eksperimentojnë. Besoj se vaksina që keni prodhuar është me të vërtetë e mirë për njerëzimin”, tha Duterte në një konferencë për media.

Më herët, presidenti rus, Vladimir Putin, njoftoi se vaksina e zhvilluar nga Instituti Gamaleya ofroi “imunitet të qëndrueshëm” kundër koronavirusit.

Ministri rus i Shëndetësisë, Mikhail Murashko, tha se planifikojnë të fillojnë një vaksinim masiv në muajin tetor.

Ndërkohë, zyra e presidentit Duterte tha se vaksina e ofruar nga Rusia “do t’i nënshtrohet “rishqyrtimit” nga Administrata e Ushqimit dhe Barnave e Filipineve dhe se ata ishin të gatshëm të bashkëpunojnë në provat e vaksinave, si dhe në furnzimin dhe prodhimin e saj.

Vendi arkipelag, Filipinet, deri më tani ka regjistruar 139.538 infeksione të koronavirusit, përfshirë 2.312 vdekje.

Javën e kaluar, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) kërkoi nga Rusia të ndjek udhëzimet ndërkombëtare për prodhimin e vaksinës kundër koronavirusit.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Kriza e koronavirusit/ Paralajmërimi i BE: Në disa shtete ka situatë më të keqe se në mars

EUROPË– Pandemia e koronavirusit ka krijuar një situatë shumë të vështirë që në fillim të këtij viti e duket se do të...

Republikanët sigurojnë votuesit amerikanë për tranzicion paqësor të pushtetit

Republikanët kanë reaguar me vendosmëri ndaj refuzimit të presidentit amerikan, Donald Trump, për t’u deklaruar rreth transferimit të pushtetit në mënyrë paqësore...

EULEX në aksion, bastisen zyrat e OVL-UÇK

Policë të armatosur të EULEX janë parë teksa kanë hyrë në zyrat e Organizatës së Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtrare të...

Paris, sulm me thikë pranë “Charlie Hebdo”, plagosen 4 persona

Një person i armatosur me thikë ka sulmuar disa persona mëngjesin e së premtes në vendin ku më parë ndodheshin zyrat e...

“Jam dakord me Ilir Metën”, reagon Rama: Sa mirë do kishte qenë sikur ta kishte mbrojtur Valbonën si Vjosën kur ishte zv.shef i qeverisë...

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Ilir meta për Lumin Vjosë, ku ky i fundit theksoi se e ardhmja...