Presidenti Thaçi: Lajm historik, presim që deri në fund të vitit të lëvizim pa viza

Mos i humb

Maqedoni e Veriut, qeveria miraton kufizim të ri të lëvizjes gjatë fundjavave

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, ka vendosur që ndalesa e lëvizjes gjatë fundjavave të fillojë nga ora 16:00 dhe të...

Të gjithë të infektuarit me koronavirus në Prishtinë janë raste të kontaktit

Kryetari i Institutit Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Naser Ramadani ka thënë se 32 rastet në Malishevë janë raste të...

Basha propozim Ramës: Mbyll fasoneritë dhe call centers për 4 javë, paguaji pagën minimale, ja masat alternative që mund të merren

Kreu i PD, Lulzim Basha i ka kujtuar sërish kryeministrit Rama që të mbyllë fasoneritë, call centers dhe fabrikat me numër të...

Covid-19 kurohet me plazmë? SHBA autorizon përdorimin e plazmës së të shëruarve

Gjaku i personave që janë prekur dhe shëruar nga COVID-19 ofron shpresa për të kuruar të sëmurët nga kjo sëmundje

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka mbajtur sot një konferencë të përbashkët me komisarin europian për migrim, punë të brendshme dhe shtetësi, Dimitris Avramopulos, pas marrjes së lajmit se Kosova ka përmbushur të gjitha kriteret për liberalizimin e vizave.

Thaçi tha se vendimi i sotëm i Komisionit Europian ështën ndër lajmet më të mira që ka mundur të marrë shteti i Kosovës.

“Jam shumë i lumtur të jemi së bashku me ju në këtë ditë të rëndësishme. Vendimi i sotëm i KE-së për liberalizmin e vizave është ndër lajmet më të mira që kanë pritur qytetarët e Kosovës ndër dekada, kjo përbën një moment historik për Kosovën”, tha Thaçi.

Thaçi u shpreh shumë i lumtur që Kosova ka mbërritur në fund të një udhëtimi siç e quajtiai , shumë të gjatë dhe të vështirë.

“Unë duhet të theksoj se kilometrat e fundit të këtij rrugëtimi ishin shumë të gjatë dhe të rëndë për ne. Mirëpo jam i lumtur që kemi mbërritur deri tek ky cak. Jam i bindur që shpejt do të vij momenti kur qytetarët e Kosovës do të lëvizin pa viza, deri në këtë fund të këtij viti. Sot është fituese Kosova sot është fituese BE-ja”, shtoi Thaçi.

Tutje Thaçi tha se Kosova e ka merituar këtë lajm për vizat dhe një gjë e tillë nuk ka ardhur si dhuratë nga Bashkimi Evropian.

“Kosova i ka përmbushur të gjitha kriteret e udhërrëfyesit për liberalizimin e vizave. Më duhet ta nënvizoj se kjo nuk ka qenë dhuratë, mirëpo ka qenë meritë dhe mirënjohje e punës që kemi bërë. Falënderoj të gjithë delegacionin e Kosovës. Shpreh mirënjohje dhe falënderoj të gjithë spektrin politik dhe shoqërinë civile për kontributin. Vetëm të bashkuar kemi arritur këtë objektivë dhe do të arrijmë edhe objektiva tjerë. Unë kam besimin që do të përmbyllim këtë proces. Është më se evidente se Kosova përveq një vendi aspirues për anëtarësim është edhe partner i BE-së në të gjitha çështjet ku kemi interes të përbashkët, më duhet të them se jemi të vetëdishëm për të gjitha sfidat, për migracionin dhe për rritjen e populizimit”, deklaroi Thaçi.

Thaçi po ashtu tha se kjo do të ketë ndikim pozitiv edhe në procesin e dialogut, proces ky që ai e cilësoi si jo të lehtë mirëpo të domosdoshëm, raporton lajmi.net. “Ky është një ndikim pozitiv që do të ketë në procesin e dialogut, është një proces jo i lehtë shumë i vështirë, por i domosdoshëm për pajtim dhe fqinjësi të mirë, në mënyrë që të hapet përspektiva euroatlantike për Kosovën dhe evropiane për Serbinë”, përfundoi Thaçi./Kosova Post/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Vitia: Në rast neglizhence nuk do të mund t’i përballojmë fluksit me COVID-19

Ministria e Shëndetësisë u ka bërë serish thirrje qytetarëve që të vazhdojnë t’iu përmbahen rekomandimeve të dhëna nga institucionet shëndetësore në lidhje...

Kurti: Qeveria dhe Kryeministri janë në detyrë deri në zgjedhjet e reja

Përfundimisht, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja VETËVENDOSJE!, Presidenti duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve për të gjithë....

Tri raste të reja me koronavirus në Kosovë, shkon në 94 numri i të prekurve

Janë konfirmuar dhe tri raste të reja me koronavirus në Kosovë. Këtë e ka bërë të ditur IKSHPK përmes...

Australia planifikon “spital virtual” në luftën kundër COVID-19

Australia po përgatiet të zbatojë një plan-projekt që parasheh trajtimin e pacientëve me koronavirus në shtëpitë e tyre përmes një sistemi special...

Zvicra aplikon masa ndihmëse për biznesin, ndan 20 miliardë USD

Qeveritë e shteteve europiane po mendojnë si të ndihmojnë bizneset, që këta të fundit të kenë mundësi të ripërtërihen, për shkak të...