Presidenti Thaçi në Forumin Ekonomik Botëror

Mos i humb

Manastirliu: 10 rregulla për sezon turistik të sigurt

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu, nëpërmjet një postimi në facebook u ka bërë apel qytetarëve dhe turistëve të tregohen...

Australi: Humb jetën 17-vjeçari, u sulmua nga një peshkaqen

Një djalë adoleshent vdiq nga një sulm i një peshkaqeni ndërsa po lundronte në brigjet lindore të Australisë, tha policia të Shtunën,...

Varhelyi takon kryenegociatorin e Shqipërisë: Diskutuam hapat e ardhshëm për vendimin e hapjes së negociatave, me rëndësi përparimi në reforma

Komisioneri për Zgjerimin në BE, Oliver Varhelyi ka takuar sot kryenegociatorin e Shqipërisë, Zef Mazi për të diskutuar për hapat e ardhshëm...

Basha me tone të ashpra: Rama po provon çdo lojë të pistë politike për të fshehur dështimin e tmerrshëm ndaj Covid!

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, vijon sulmet e ashpra ndaj kryeministrit Edi Rama, teksa thekson se ai po provon çdo lojë të...

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka marrë pjesë në “Dialogun Strategjik për Ballkanin Perëndimor- takimi i liderëve”, të organizuar nga Forumi Ekonomik Botëror në Gjenevë të Zvicrës.

Në një njoftim nga Presidenca thuhet se Thaçi në takimin e liderëve me temë “Dialogu strategjik për Ballkanin Perëndimor”, ka folur rreth nevojës për të arritur stabilitet politik, duke e vlerësuar këtë edhe si “çelës” për zhvillimin ekonomik të rajonit.

Presidenti Thaçi ka thënë se po punohet për arritjen e një marrëveshjeje paqësore me Serbinë, përmes dialogut në Bruksel. “Stabiliteti politik prodhon edhe zhvillim ekonomik, prandaj edhe ne po punojmë për arritjen e një marrëveshjeje ndërshtetërore që stabilizon tërë rajonin tonë”, ka thënë presidenti Thaçi.

Duke theksuar se “është avantazh që të dyja palët janë në favor të arritjes së kësaj marrëveshjeje dhe e tërë bashkësia ndërkombëtare, SHBA-ja dhe BE-ja, e përkrahin arritjen e saj”, presidenti Thaçi ka theksuar se “Nuk duhet të paragjykohet rezultati, por të gjithë duhet të jemi unik në përkrahje të procesit të dialogut Kosovë – Serbi”.

“Pjesëmarrësit në këtë takim të mbyllur i përkrahën përpjekjet për të ndërtuar stabilitet politik në Ballkanin Perëndimor, si parakusht edhe për zhvillim, tërheqje të investimeve të huaja dhe rritje ekonomike”, njofton më tej presidenca.

Kujtojmë se në mesin e liderëve të tjerë pjesëmarrës të këtij takimi janë edhe presidenti i Sllovenisë, Borut Pahor, kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, kryeministri i Kroacisë, Andrej Plenkoviq, kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiç, ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ministrja e Mbrojtjes së Gjermanisë, Ursula von der Leyen, ministri i Punëve të Jashtme dhe Çështjeve Evropiane të Sllovakisë Miroslav Lajçak./Rtv Islam/

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Listat e Hapura dhe koalicionet parazgjedhore ‘në dorë’ të Kuvendit

Deputetët e opozitës parlamentare dhe të mazhorancës kanë votuar të gjithë pro tek Komisioni i Ligjeve dhe Këshilli i Legjislacionit për nismën...

Arrestohen 15 grabitës në Itali, mes tyre 7 shqiptarë

15 persona mes tyre 7 shqiptarë kanë rënë në prangat e policisë italiane për shkak se akuzohen për grabitje të shumta banesash.

India mbi 100 mijë raste me Covid-19 në vetëm katër ditë

India ka regjistruar mbi 100 mijë raste të koronavirusit në vetëm katër ditë, deklaroi Ministria indiane e Shëndetësisë për rrjetin informativ amerikan,...

Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë, do paguajmë të gjithë banorët.

Kryeministri Edi Rama tha se ka nisur sot dhënia e granteve të meremetimit vetjak të banesave të dëmtuara nga tërmeti tragjik i...

Shkon në mbi 13 milion numri i të infektuarve në botë nga Covid-19

Covid-19 ka ‘gjunjëzuar’ botën. Numri i rasteve të reja vazhdon të rritet ndjeshëm, ku sipas shifrave të publikuara nga universiteti John Hopkins...