Prindër kujdes! Mos u lini në dorë fëmijëve tuaj telefonat, rrezikohen nga …

Mos i humb

Bëhet gati ligji që kundërshtohet nga FMN

Të gjithë shqiptarëve brenda dhe jashtë vendit do tu jepet mundësia përmes një amnistie fiskale e cila do të shtrihet në një...

Borrell: Duhet t’i japim fund prirjes negative në marrëdhëniet me Turqinë

Borrell mbajti një fjalim në sesionin "Stabiliteti dhe Siguria në Detin Mesdhe: Roli negativ i Turqisë" të Partisë Popullore Evropiane (EPP) në...

Qeveria merr vendimin: 4 miliardë e 852 milionë lekë financim për rikontruksionin e banesave individuale apo pallateve të dëmtuara

Qeveria me anë të një VKM-je ka akorduar 4 miliardë e 852 milionë e 410 mijë e 743 lekë nga Fondi i...

SHBA-të ‘derdhin’ miliarda dollarë për vaksinën kundër Covid-19

Novavax Inc’, një nga kompanitë kryesorë farmaceutike që është në garë për të zhvilluar vaksinën për Covid-19, do të marrë 1.6 miliardë...

Fëmijët e moshës dy vjeçare janë duke zhvilluar probleme të shëndetit mendor për shkak të smartfonëve dhe tabletave, paralajmërojnë shkencëtarët. Vetëm një orë në ditë duke qëndruar para ekranit mund të jetë e mjaftueshme për t’i bërë fëmijët më të prirur të jenë të shqetësuar ose të dëshpëruar.

Kjo mund t’i bënte ata më pak kurioz, më pak të aftë për të përfunduar detyrat, më pak emocionalisht të qëndrueshme dhe duke ulur vetëkontrollin e tyre. Studiuesit nga Universiteti Shtetëror San Diego dhe Universiteti i Gjeorgjisë thonë se koha e shpenzuar për smartphonet është një shkak serioz por i shmangshëm i çështjeve të shëndetit mendor.

“Gjysma e problemeve të shëndetit mendor zhvillohen nga adoleshenca,” tha profesorët Jean Twenge dhe Keith Campbell.

‘Si fëmijët dhe adoleshentët kalojnë kohën e lirë është më e lehtë për të ndryshuar’.

Prindërit dhe mësuesit duhet të shkurtojnë sasinë e kohës që fëmijët kalojnë në internet ose shikojnë televizor derisa po studiojnë, shoqërojnë, hanë apo madje luajnë sport.

Profesor Twenge tha se studimi, një nga më të mëdhatë të këtij lloji, mbështet afatin kohor të përcaktuar të Akademisë Amerikane të Pediatrisë – një orë në ditë për fëmijët e moshës 2-5 vjeçare.

Kërkuesit analizuan të dhënat e ofruara nga prindërit e më shumë se 40,000 fëmijëve të SHBA nga mosha dy deri në 17 vjeç për një studim shëndetësor mbarëkombëtar në 2016.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Xhamitë nuk do të mbyllen, por obligohen disa masa shtesë

Xhamitë nuk do te mbyllen, ky është vendimi i kryesisë se Bashkësisë Islame te Kosovës: 1 Ndalen ligjëratat dhe...

Hoti thotë se Fitër Bajrami e protesta e VV-së rritën numrin e të infektuarve me COVID-19

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti rritjen e rasteve me Covid-19 ia ka atribuuar festës së Fitër Bajramit më 24 maj dhe tubimit...

Njihe Zotin

https://youtu.be/NZ-Pe-JIrQw Titulli: Njihe ZotinAutor: Dr. Mustafa MahmudPërkthyes nga gjuha boshnjake: Nexhat IbrahimiRedaktor profesional: Prof. Nuredin AhmetiRedaktor gjuhësor:...

Mosrespektimi i masave, dënimi deri në 12 vjet burgim e 8 mijë euro gjobë

Policia e Kosovës nga dita e martë do të nisë shqiptimin e gjobave për qytetarët që nuk respektojnë masat e dala nga...

Turqia regjistron 1,012 raste të reja me COVID-19 brenda 24 orësh

Turqia regjistroi 1,012 raste të reja të koronavirusit dhe 19 vdekje në 24 orët e kaluara, tha Ministri i Shëndetësisë, Fahrettin Koca.