Prokuroria i përmbahet afatit ligjor, dërgon sot në Gjykatë aktakuzën për rastin “Veteranët”

Mos i humb

Prej këtij momenti, e deri në orën 16:00 nuk guxoni të dilni nga shtëpia

Nga tani e tutje, deri në orën 16:00 qytetarët e Kosovës e kanë të ndaluar të dalin jashtë shtëpive të tyre e...

Kryeministri Johnson dhe zyrtarë të mjekësisë me koronavirus; kritikohen se nuk mbajtën distancë

Kryeministri britanik, Boris Johnson dhe sekretari i Shtetit për Shëndetin dhe Kujdesin Social, Matt Hancock u përballën me akuzën se ata nuk...

Itali, rënie e madhe e konsumit të energjisë elektrike për shkak të koronavirusit

Konsumi i energjisë elektrike në një numër vendesh evropiane ka shënuar rënie dramatike për shkak të përhapjes së pandemisë globale të koronavirusit...

Iran, një 90 vjeçare mposht koronavirusin

Një grua 90-vjeçare në qytetin iranian Kom, epiqendra e koronavirusit në këtë vend, është kuruar nga koronavirusi dhe liruar nga spitali.

Sot është afati i fundit që Prokuroria të dërgojë në Gjykatë aktakzuën për rastin “Veteranët”.

E njëjta, ishte kthyer prapa rreth një muaj më parë për përmirësimet dhe plotësimet e nevojshme.

Pas përfundimit të këtyre procedurave ajo pritet që të dërgohet në Gjykatë.

Prokurori Special, Sylë Hoxha, ka thënë për lajmi.net se aktakuza do të dërgohet sot në Gjykatën Themelore të Prishtinës.

Ai thotë se afati ligjor do të respektohet.

“Ende nuk është dërguar. Mirëpo sot gjatë ditës gjithsesi, ngase sot është afati i fundit. Ajo nuk është dërguar edne për shkak të disa procedurave”, ka thënë Hoxha për lajmi.net.

Kujtojmë, se aktakuzë është ngritur ndaj 12 anëtarëve të Komisionit Qeveritar për Verifikimin e Statusit të Veteranëve të UÇK-së.

Lajmi.net kishte raportuar vazhdimisht në lidhje me këtë proces, dhe zhvillimet nga ky rast.

Ndërkaq, gjatë ditës së djeshme, nga OVL e UÇK-së është thënë se ata nuk janë në dijeni për përmirësimet që janë bërë në listat e veteranëve.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

SHBA, në 24 orët e fundit shënohen 410 vdekje të reja nga koronavirusi

Me 410 vdekje të reja të shënuara në 24 orët e fundit në SHBA ka arritur në 1.711 numri i të vdekurve...

Britani, arrin në 1.019 numri i të vdekurve nga COVID-19

Me 260 vdekje të reja të shënuara në një ditë në Britani të Madhe ka arritur në 1.019 numri i të vdekurve...

Maqedoni e Veriut, rritet në 4 numri i të vdekurve nga koronavirusi

Ministria e Shëndetësisë e Maqedonisë së Veriut konfirmoi vdekjen e 4 si pasojë e koronavirusit (Covid-19) në vend. “Mëngjesin...

Turqi, rritet në 108 numri i vdekjeve nga koronavirusi

Ministri turk i Shëndetësisë, Fahrettin Koca, ka konfirmuar 16 vdekje të reja nga koronavirusi në Turqi, me çka numri i përgjithshëm i...

Shkon në 91 numri i të prekurve me koronavirus në Kosovë

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike ka bërë të ditur se pas testimit të dytë edhe një person ka rezultuar pozitiv me virusin...