Promovohet programi “Instrumenti horizontal për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë II”

Mos i humb

Pas këtij terri, do dalim sërish të shohim yjet

“Vetëm në errësirë mund të shohësh yjet”. Është fraza e famshme e Martin Luther King, shprehje të cilën Nasa ka vendosur ta...

Holandë, rritet në 1.867 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Holandë gjatë 24 orëve të fundit si pasojë e infektimit me koronavirusin e ri (COVID-19) kanë vdekur 101 persona të sëmurë,...

Ndodh në Irlandë/ Kryeministri i bashkohet mjekëve për të luftuar CoVid-19

Kryeministri i Irlandës Leo Varadkar do të kthehet në punë si mjek për të ndihmuar në luftën kundër koronavirusit.

Ndahet nga jeta aktori i njohur i humorit, mjeshtri i madh shkodran Gëzim Kruja

Ndahet nga jeta mjeshtri i madh, aktori i humorit Gëzim Kruja. Për mbi 60 vite kontribuoi duke u bërë një prej figurave...

Në Shkup ka filluar konferenca rajonale për promovimin e Programit të Përbashkët të Bashkimit Evropian (BE) dhe Këshillit të Evropës “Instrumenti horizontal për Ballkanin Perëndimor dhe Turqinë II”.

Në konferencën rajonale të pranishëm ishin përfaqësues të shumë institucioneve dhe organizatave joqeveritare nga vendet e Ballkanit Perëndimor dhe nga Turqia, përfshirë edhe zv/ministrin e Drejtësisë së Turqisë, Şaban Yılmaz.

Në hapjen solemne të konferencës, fjalim hyrës kishin ministri i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Dimitrov, Verena Taylor nga Zyra e Drejtorisë së Përgjithshme të Programeve pranë Këshillit të Evropës si dhe Colin Wolfe, drejtues sektori pranë Drejtorisë së Përgjithshme për Fqinjësinë dhe Negociatat e Zgjerimit të Komisioni Evropian.

Ministri Dimitrov tha se ky program i përbashkët është gjithnjë e më i rëndësishëm, pasi u jep mundësi shteteve që të detektojnë sferat ku kanë nevojë për mbështetje të mëtutjeshme.

“Është e rëndësishme që programi i përbashkët i ‘Instrumentit horizontal II’ bazohet në tashmë fazën e parë të përfunduar me sukses dhe se e njëjta zgjerohet në mënyrë shtesë në sferat e identifikuara për reforma të mëtejme dhe mbështetje”, tha Dimitrov, duke përmendur disa nga arritjet e fazës së parë të programit.

Drejtoresha Verena Taylor në fjalën e saj tha se vlerat e Këshillit të Evropës janë po aq të rëndësishme sikur në kohën kur u themelua kjo organizatë, duke shtuar se edhe bashkëpunimi ndërmjet vendeve-anëtare janë shumë të rëndësishme për qytetarët.

“Cila është porosia kryesore që Këshilli i Evropës dhe Bashkimi Evropian ua japin me ‘Instrumentin horizontal’? Mendoj se porosia kryesore është se ne kujdesemi! Ju jenë të rëndësishëm! Dhe së dyti, për shkak se ju jeni të rëndësishëm, ne i kombinojmë mjetet tona më të mira për të mbështetur proceset tuaja reformuese dhe rrugën tuaj drejt integrimit evropian’, tha Taylor.

Colin Wolfe tha se në krahasim me fazën e parë, janë avancuar angazhimet, si dhe është rritur buxheti, duke theksuar se janë në dispozicion mbi 40 milionë euro, në krahasim me fazën e parë kur buxheti ishte 25 milionë euro.

Gjatë fjalimeve hyrëse u tha se programi ka për qëllim që të mbështesë reformat në katër sfera, edhe atë: Sigurimi i drejtësisë, lufta kundër korrupsionit, lufta kundër diskriminimit dhe liria e shprehjes dhe media. Në kuadër të konferencës rajonale, në secilën nga këto sfera do të organizohen seminare tematike.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Hamas shfaq gatishmëri për shkëmbim të të burgosurve me Izraelin

Grupi palestinez Hamas ka njoftuar se do të "sillej me përgjegjësi" ndaj çdo "përgjigjeje të vërtetë" ndaj nismës së saj të shkëmbimit...

Filipine, 21 mjekë të vdekur nga COVID-19

AnkaraSë paku 21 mjekë kanë vdekur në Filipine për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19), transmeton Anadolu Agency (AA).

CEO i Twitterit do të dhurojë 1 miliard dollarë për luftën kundër COVID-19

Drejtuesi i lartë (CEO) i Twitter-it, Jack Dorsey, njoftoi se në kuadër të luftës kundër koronavirusit të ri (COVID-19) do të dhurojë...

Izrael, rritet në 71 numri i të vdekurve nga COVID-19

Në Izrael ka arritur në 71 numri i të vdekurve dhe në 9.404 numri i rasteve me koronavirusin e ri (COVID-19).

Kroaci, në një shtëpi për të moshuar 10 të infektuar nga COVID-19

Është duke vazhduar evakuimi i një pjese të banorëve të shtëpisë për persona të moshuar në Split të Kroacisë pasi që 10...