Protesta, banorët e Unazës së Re: Shtëpitë tona ne do t’i gëzojmë

Mos i humb

Zvicra, mbi 6 miliardë CHF për blerjen e avionëve luftarakë

Më 27 shtator votuesit zviceranë do të shkojnë në qendrat e votimit për të vendosur mbi blerjen e avionëve të rinj luftarakë.

Rama i dërgon Metës dekretin për ministrin e re të Arsimit

Kryeministri Edi Rama i ka dërguar presidentit Ilir Meta emrin e ministres së re të Arsimitpër ta dekretuar në këtë post pas largimit...

Gjermania premton se do të marrë 1 500 emigrantë nga ishulli grek

Gjermania dëshiron të marrë rreth 1 500 migrantë të bllokuar në ishujt grekë, pasi një zjarr shkatërroi një kamp të mbipopulluar, thanë...

Shkatërrohet karteli shqiptar i trafikut ndërkombëtar të drogës në Itali, mediat: Dhjetëra arrestime e tonelata kokainë të sekuestruara në Firence

Një kartel i trafikut ndërkombëtar të drogës në Europë është shkatërruar në Itali. Mediat vendase shkruajnë se karteli drejohej...

Ka nisur edhe sot, protesta e banorëve të Unazës së re, të cilët kundërshtojnë ndërtimin e projektit të “Unazës së Madhe” që prek banesat e tyre. Pavarësisht temperaturave të ulëta që kanë mbërthyer vendin, ata kanë bllokuar rrugën kryesore, ndërsa me thirrje  dhe pankarta në duar kërkojnë anulim të projektit. “Në qoftë se duan të jetojnë, të rrijnë larg Unazës së re. Shtëpiat tona ne do t’i gëzojmë. Ne jemi më të vendosur se kurrë të mbrojmë shtëpitë tona. Ta harrojnë se do t’ia gjejmë vrimat ku janë fshehur të dy. Ata drejtora dhe shefave të komisariatit do të jenë pas hekurave, sepse Rama po bën gati valixhet për t’u larguar me spurën e tij.

Përballemi me çdo provakacion, që janë mercenarë të këtij pushteti dhe e kanë shitur lëkurën e tyre shumë lirë. Nuk mund të bëhet një projekt nga një studio private, ndaj ne jemi për anulimin e këtij projekti dhe nuk ka për t’u hapur kurrë. Vetëm në qoftë se bëjnë masakër këtu do të vazhdojë ky projekt”, u shpreh një nga banorët.

Në mbështetje të banorëve të Unazës, ishin edhe deputetë të opozitës si të PD-së ashtu edhe të LSI-së.

“Nga nësër i bëj thirrje të vijë këtu, se kemi 69 ditë që protestojmë , të vërë gardhin të mbrojë banorët nga provokatorët. Ky njeri që sot urdhëroi dhunën ndaj studentëve , është ky njeri që për të mbushur xhepat e tij, ka bërë këtë projekt që synon të shembë shtëpitë e shqiptarëve.

Ju bëj thirrje të mos impresiononi se ju e keni dhe do vazhdoni ta kemi mbështetjen e opozitës. Ne jemi gati ta mposhtim me çdo kush dhe çdo çmim regjime të tilla. Qeveria Rama ka faktuar se nuk i ka mbetur asgjë, por po funksionon siç bën çdo bandë me dhunë dhe kërcënime. E mira jeni ju dhe e keqja është Edvin Kristaq Rama. Edhe njëher i bëj thirrje policisë së shtetit të mbrojë këta qytetarë, përndryshe e dimë ne si veprojmë”, u shprehdeputeti demokrat,  Klevis Balliu nga protesta e Unazës.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Maskat transparente dhe ato me valvule, të rrezikshme për përhapjen e coronavirusit

Njerëzit që mbajnë maska plastike në fytyrë, ose edhe ato që janë të pajisura edhe me një valvul, mund të shpërndajnë spërkla...

Danimarka shtrin kufizimet antiCOVID-19 në të gjithë vendin! Rekord infeksionesh në Holandë

Danimarka do të shtrijë kufizimet antiCOVID-19, tashmë të vendosura në zonën e Kopenhagës, në të gjithë vendin dhe do të vendosë masa...

Vazhdon të rritet bilanci i viktimave nga COVID-19 në Indi, Brazil dhe Meksikë

Për shkak të koronavirusit të ri (COVID-19) në 24 orët e fundit në Indi janë shënuar 1.247 vdekje, në Brazil 858, ndërsa...

Kryevirologu amerikan gati të vërë bast: Vaksina e sigurt në nëntor, por nuk përjashtohet edhe në tetor

Kryevirologu amerikan Anthony Fauci është gati të vërë bast për një vaksinë efektive që do të jetë gati në nëntor ose dhjetor...

Facebook akuzohet se “po i vëzhgon” përdoruesit e Instagram-it përmes kamerave

Facebook Inc. përsëri po paditet për gjoja spiunim në përdoruesit e Instagram, këtë herë përmes përdorimit të paautorizuar të kamerave të tyre...