Pse janë të shëndetshme turshitë ?

Mos i humb

Tokio me rekorde të rasteve të reja të infeksionit te moshat e reja

Tokio për të dytën ditë radhazi ka regjistruar më shumë se 200 raste të reja infeksioni. Sipas autoriteteve, në...

Dhimbjet Muskulare – Kura Natyrale Që Funksionon

Dhimbjet muskulare dhe të gjymtyrëve janë të forta dhe aspak të këndshme. Fundja, asnjë dhimbje nuk është e tillë.

Turqi, arrestohen 59 anëtarë të një bande të drogës

Ministri i Brendshëm i Turqisë, Süleyman Soylu njoftoi se janë arrestuar 59 persona pasi është shkatërruar "Banda Alabaylar" që koordinonte shitësit e...

OFL zbret në Berat u kërkon deklarimin e pasurisë 3 të dënuarëve

Operacioni forca e ligjit ka zbarkuar sot në Berat e Kucovë, ku u ka dorëzuar formularin për deklarimin e pasurisë 3 personave....

Nëse nuk e keni ditur,perimet turshi janë të pasura me laktobacile,enzima dhe vitamin dhe kështu pra bëhet fjalë për ushqim ideal. Në vijim ju zbulojmë se për çfarë janë të mira turshitë.

Dobitë për organizmin

Laktobacilet dhe acidi I qumështit kontribuojnë në procesin e tretjes në dy mënyra: duke I plotësuar lëngjet tretëse, duke ndihmuar në shpërbërjen e ushqimit që hamë,ndërsa me aktivizimin e proceseve metabolike që e shfrytëzojnë atë në substance të shrytëzueshme.

Ekzistojnë dy mënyra të thartimit:

I – Në uthull në të cilën mund të mbijetojnë shumë pak bakterie.

II-Në ujë të mjelmët, për tu ndihmuar fermentimi,rritja e bakterieve të mira që ushqimin e bëjnë më pak të ndjeshëm ndaj bakterieve të kqija,të cilat e shkaktojnë prishjen. Kripa bën që perimet të humbin ujin,kështu që vitaminat liposoluble(që treten në lipide) (A,D,E,K) bëhen më të përqendruara.

– Stimulojnë punën e pankreasit, duke e rregulluar nivelin e sheqerit në gjak.

– Ulin shtypjen e gjakut në arterie.

-Zbusin problemet e kapsëllëkut

-Acidet organike,siq janë ato të qumështit, bëjnë që lakra turshi të bëhet më e lehtë për tretje

Dobitë nga turshitë

-Formojnë ekosistem të tyre në organizëm

-Bakteriet e mira në turshi janë më të lira sesa probiotikët e gatshëm.

-Laktobacilet ndihmojnë tretjen

-Enzimat gjithashtu e nxisin tretjen

-Rregullojnë mundimin e mëngjesit te shtatzënat

-Pastrojnë organizmin. Në fillim mund të paraqitet një rritje e gazrave të zorrëve,përshkak të trazinave të trazuara në traktin e tretjes.Megjithatë,shumë shpejt vërehet përmirësimi.

-Turshia përdoret edhe si paragjellë,për rritje të oreksit(si sallatë dimërore). Për shembull,ajvari përdoret si paragjellë efikase në bukë,ose si shtresë për mish të pjekur.

- ISLAMSHOP.CH -
- ISLAMSHOP.CH -

Të fundit

Rama-Bashës: Mos na provokoni! S’ua kemi borxh as ne, as populli. Morët gjithçka deshët!

Kryeministri Edi Rama vazhdon t’i bëjë thirrje Bashës për çështjen e marrëveshjes së 5 qershorit, ku përsërit thirrjen që opozita jashtë parlamentit...

Në botë janë 562 mijë viktima dhe 12,6 milion të infektuar

Numri i të infektuarve nga Covid-19 në gjithë botën ka shkuar në mbi 12 milion, përkatësisht 12,631,065 sipas Worldometers.

Ambasada e SHBA-së: Kuvendi ka humbur shpërqendrimin, njerëzit e Kosovës meritojnë më mirë!

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë ka reaguar ndaj veprimeve të mbrëmshme që ndodhë në Kuvend, konkretisht sulmit verbal...

Erdoğan: Më 24 korrik do të falet namazi i xhumasë në Ajasofja

Në një fjalim drejtuar kombit, presidenti Erdoğan komentoi statusin e ri të Ajasofjas, e cila u përdor si një muze në dekadat...

Hajdari flet me gjuhën e Ramës, i nxjerr videon e dytë Lulzim Bashës

Teksa kishte dalë në një konferencë për mediat, pas vendimit për ndryshime kushtetuese, që sjellin hapjen e listave dhe heqjen e koalicioneve...